Co roku w Polsce wytwarzanych jest ok. 1 mln ton odpadów tworzyw sztucznych. Blisko 600 tys. ton to odpady tworzyw poliolefinowych. Nie podlegają one kompostowaniu na składowisku i przyczyniają się do szybszego zaśmiecania środowiska naturalnego przez postępujące wypełnianie składowisk. Prawo polskie zabrania unieszkodliwiania ich poprzez spalanie.


Technologia katalitycznego przerobu odpadów z tworzyw sztucznych na frakcję KTS-F pozwala uzyskać węglowodory, używane m.in. w produkcji paliw płynnych. W tym procesie używane są jako surowiec odpady polietylenowe i polipropylenowe w postaci folii, opakowań – butelek, beczek, kanistrów i granulatu. Dopuszczalne są zanieczyszczenia mineralne odpadów, odpady kolorowe z nadrukami oraz napylenia aluminium na folii.
Węglowodory powstają w procesie termokatalitycznej transformacji. Katalizatorem w tym procesie jest silnie pasywowane aluminium o wielowarstwowej strukturze związanej. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym, złożone polimery szybko i łatwo przetwarzane są w węglowodory o prostej i krótkiej budowie. Parametry fizyko-chemiczne uzyskanych w procesie węglowodorów nie zależą od proporcji wagowych pomiędzy poszczególnymi rodzajami surowca. Węglowodory te nie zawierają azotu, siarki, chloru, benzenu ani alkoholi. Poszczególne f...