Tegorocznym tematem ogólnopolskiego konkursu czasopisma „Zieleń Miejska”, zorganizowanego pod hasłem „Inspiracje w przestrzeni”, były „Ekoosiedla”. Konkurs podzielono na dwie kategorie – projekty zrealizowane i projekty koncepcyjne. W ramach każdej z nich przewidziano dwie nagrody: dla debiutanta oraz dla profesjonalisty.
Piętnastu uczestników – projektantów i zespołów z całej Polski – z różnym skutkiem zmierzyło się z tym tematem. Kapituła oceniająca prace stanęła przed nie lada wyzwaniem: co można uznać za osiedle ekologiczne? Jak należy rozumieć pojęcie ekologiczności? W ostateczności zgodzono się, że na potrzeby konkursu warto przyjąć za Kalinowską1, że „ekologiczny” dotyczy …wszystkich tych działań, przedmiotów i sposobów myślenia, które są przyjazne przyrodzie i zdrowiu, zgodne z naturą i zapewniające trwałość zasobów naszej planety. A zatem wybrano definicję szeroką i zakorzenioną w języku potocznym, ale, niestety, niezbyt precyzyjną, choć przydatną w tym przypadku.
Zgodnie z tegorocznym hasłem konkursu, podstawowym kryterium oceny był wachlarz proponowanych rozwiązań proekologicznych. Ale nie tylko. Jury oceniało także zasadność oraz realność ich zastosowania w konkretnej sytuacji. Kryteria uzupełniające stanowiły: oryginalność i poprawność projektu oraz staranność i e...