Oczyszczalnia ścieków w Nowym Targu została oddana do użytku 7 lat temu. Składa się z części mechanicznej (kraty i piaskowniki z separatorami tłuszczy), części biologicznej (trzy reaktory SBR) oraz części chemicznej, opartej na dawkowaniu Ca(OH)2 i FeSO4. Wykonano także odrębną linię technologiczną dla neutralizacji ścieków chromowych pochodzących z licznych w tym rejonie zakładów kuśniersko-garbarskich.

Obecnie zakład posiada stację termicznej utylizacji osadu, co zasadniczo rozwiązało problem osadowy. Otwarta natomiast pozostaje kwestia budowy osadnika wstępnego, niezbędnego ze względu na wysoki ładunek zanieczyszczeń.

Charakterystyka osadu nadmiernego

Już w pierwszych miesiącach eksploatacji oczyszczalni ścieków, jesienią 1995 r. okazało się, że przyjęta w Nowym Targu technologia przeróbki osadu nadmiernego jest nieefektywna, a parametry i wielkości technologiczne napływu ścieków znacząco odbiegają od założonych w projekcie, powodując negatywne skutki eksploatacyjne i ekologiczne. Powodem tak wysokich różnic w parametrach ilościowych osadu jest występowanie w ściekach surowych 4-krotnie wyższego stężenia zawiesiny ogólnej w stosunku do założeń projektowych. Osad w reaktorach SBR nie ulega pełnej stabilizacji tlenowej. Powoduje to niski stopień jego mineralizacji i jest przyczyną wydzielania się z osadu bardzo uciążliwych odorów. Z uwagi na nielegalne zrzuty ścieków przemysłowych z produkcji garbarskiej, osad nadmie...