Instalacja kogeneracyjna – korzyści ekonomiczne
Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna eksploatuje na terenie Oczyszczalni Ścieków Gdańsk-Wschód instalację produkującą energie elektryczną i cieplną z biogazu w wysokosprawnej kogeneracji.
W układzie zainstalowano cztery jednostki typu TCG 2016CV16 o mocy elektrycznej 716 kW, przystosowane do spalania biogazu powstającego w wyniku fermentacji osadów ściekowych. Sprawność elektryczna instalacji, potwierdzona badaniami zleconymi zewnętrznej, akredytowanej firmie, wynosi 41%. Tego typu instalacje nazywa się CHP ? z ang. Combined Heat and Power ? lub elektrociepłownią biogazową. Wydaje się jednak, że najbardziej prawidłową nazwą jest ta, która funkcjonuje w Prawie energetycznym ? instalacja kogeneracyjna ? oznaczająca instalację, która równocześnie wytwarza ciepło i energię elektryczną lub mechaniczną w trakcie tego samego procesu technologicznego.
Instalacja składa się z silnika spalinowego oraz prądnicy synchronicznej. Ciepło odbierane jest poprzez wymienniki z chłodzenia płaszcza silnika oraz z chłodzenia spalin. Produkowaną energię elektryczną wykorzystuje się do zasilania Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów, a nadwyżka sprzedawana jest poprzez sieć lokalnego operatora przedsiębiorstwu obrotu energią elektryczną. Dzięki temu, że przedsiębiorstwo obrotu w myśl Prawa Energetycznego nie jest odbiorcą końcowym, sprzedając mu energię, unikamy konieczności umarzania części praw majątkowych, wynikających z obecne...