Głównym aktem obowiązującego w Polsce prawa ochrony środowiska, który wprowadza powszechny obowiązek ochrony przed hałasem i określa zasady jego realizacji jest Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (tekst jednolity: DzU Nr 49 z 1994 r. ze zmianami). Z ustawą tą są związane odpowiednie akty wykonawcze oraz szereg przepisów wchodzących w zakres zagospodarowania przestrzennego i prawa budowlanego, które również kreują instrumenty ochrony przed hałasem.

W myśl tych przepisów, podstawowym obowiązkiem użytkowników środowiska (jednostek organizacyjnych) jest zaniechanie czynności powodujących hałas, bądź stosowanie odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych zapobiegających powstawaniu i przenikaniu hałasu do środowiska, albo też zmniejszających jego poziom.
Warunki niezbędne do realizacji tych obowiązków zapewniają, stosownie do swojej właściwości miejscowej i rzeczowej, organy administracji publicznej. Zadania w zakresie ochrony środowiska przed hałasem przypisane są niemal wszystkim organom administracji rządowej i samorządowej.

Zadania organów administracji publicznej w zakresie ochrony środowiska przed hałasem

Dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku, w zależności od rodzajów jego źródeł i charakterystyki funkcjonalno-urbanistycznej terenów, na które oddziałują, określa Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 13 maja 1998 r. w sprawie do...