Integracja źródeł OZE z systemem elektroenergetycznym
Wraz ze zwiększeniem udziału energii wyprodukowanej przez OZE pojawia się problem właściwej integracji tych źródeł z systemem elektroenergetycznym.
Integracja ta powinna być postrzegana nie tylko w kontekście rozwoju infrastruktury sieciowej, ale również przez pryzmat możliwości właściwego zarządzania pracą OZE o trudno przewidywalnej charakterystyce wytwarzania. Pojawienie się znacznej ilości tych źródeł, szczególnie elektrowni wiatrowych, wymaga stosowania przez przedsiębiorstwa elektroenergetyczne dodatkowych działań zaradczych, mających na celu zachowanie integralności systemu elektroenergetycznego oraz zapewnienie ciągłości jego pracy.
Jednym z już obserwowanych przejawów takiego negatywnego wpływu jest okresowe występowanie niedoborów lub nadmiarów energii elektrycznej w poszczególnych obszarach regionalnej sieci przesyłowej oraz wynikająca z tego zmienność wymiany transgranicznej. Niepewność w zakresie poziomu generacji OZE oraz wolumenów wymiany handlowej może powodować konieczność stosowania przez OSP działań zaradczych w celu zapewnienia bezpiecznej pracy systemów. Działania takie prowadzą do zwiększonej nieprzewidywalności i zmienności cen (ang. price volatility), a co za tym idzie, do występowania zarówno bardzo niskich cen energii, jak i okresowego ich zwiększenia do poziomów nieakceptowanych przez uczestników rynku.
Szczególna rola OSP
Szczególna rola w realizacji tych działań jest odgrywa...