Inwestujcie w fotowoltaikę!
?I Konferencja Fotowoltaika ? Energia Jutra?, która odbyła się 18 kwietnia br. z inicjatywy firmy Zielona Strona Mocy oraz dziennika ?Rzeczpospolita?, stanowiła okazję do przedyskutowania tematu szans i barier związanych z inwestycjami wykorzystującymi energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Do inwestowania w fotowoltaikę, nazywaną przez ekspertów ?energią jutra?, gorąco zachęcali autorzy ustawy o OZE ? Waldemar Pawlak, były wicepremier, i Mieczysław Kasprzak, były wiceminister gospodarki.
W. Pawlak podkreślał, że warto inwestować w energię z odnawialnych źródeł, nie oglądając się na rozwiązania systemowe. Zachęcał też do szukania mechanizmów, ?które budują prosperity w kraju?, tłumacząc, że inwestycje we własne ogniwa fotowoltaiczne wpłyną na obniżenie rachunków za prąd, co może oddziaływać na wysokość świadczeń w wieku emerytalnym. Zaznaczył także, że jest to najbardziej ekologiczna forma pozyskiwania energii, zarówno w większych elektrowniach słonecznych, jak i przez osoby fizyczne, montujące kolektory na własnych dachach.
Natomiast Mieczysław Kasprzak odniósł się do kwestii finansowych związanych z inwestowaniem w fotowoltaikę. Były wiceminister gospodarki podkreślał, że ceny ogniw obecnie mogą wydawać się dość wysokie, jednak rozwój rynku sprawi, że już niedługo koszt ich zakupu okaże się znacznie niższy. Zaznaczył także, że fotowoltaika doskonale wpisuje się w cele Polityki energetycznej Polski do 2030 r.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, łączna moc odnawialnych źródeł energii elektrycznej zainstalowanych w Polsce pod koniec 2012 r. wyniosła 4,4 tys. MW. Oznacza to wzrost o 1,3 tys. MW w porównaniu do roku poprzedniego. Największy wskaźnik mocy zainstalowanej odnotowano w przypadku elektrowni wiatrowych ? ok. 2,5 tys. MW, wodnych ? ponad 960 MW, biomasowych ? 820 MW, biogazowni 131 MW i instalacji fotowoltaicznych ok. 1,3 MW.
Udział energii z odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2012 r. 10,55% wobec 8,27% w 2011 r. i ponad 7% w 2010 r. Zgodnie z naszymi zobowiązaniami wobec UE, w 2020 r. wartość ta musi osiągnąć poziom 15%.