Augustów od lat pełni funkcję turystycznej stolicy północno-wschodniej Polski. W sezonie letnim na jeziorach grupują się miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa, wioślarstwa i narciarstwa wodnego. Duży ruch turystyczny, zły stan techniczny urządzeń oraz pogorszenie parametrów dostarczanej wody były przyczyną przebudowy stacji uzdatniania wody.

Augustów leży na południowo-zachodnim krańcu Puszczy Augustowskiej, na obszarze Zielonych Płuc Polski. Jest centralnym punktem komunikacyjnym z innymi atrakcjami turystyczno-przyrodniczymi województwa – Puszczą Białowieską, Knyszyńską i Borecką, szlakiem tatarskim, Biebrzańskim i Wigierskim Parkiem Narodowym oraz Suwalskim Parkiem Krajobrazowym. Miasto położone jest malowniczo na obrzeżach Puszczy Augustowskiej, w otoczeniu jezior o wysokich, zalesionych brzegach.
Na terenie Augustowa turystyka stanowi jedną z sił napędowych rozwoju i źródło koniunktury dla innych branż: produkcji i usług. Ze względu na duży ruch turystyczny występują sezonowe zmiany zapotrzebowania na wodę. Wiąże się to z dodatkowymi nakładami poniesionymi na eksploatacje przewymiarowanych sieci wodociągowych, które poza sezonem wymagają częstszego płukania. Augustowska Stacja Uzdatniania Wody pokrywa 100% zapotrzebowania na wodę mieszkańców miasta, okolicznych wsi oraz licznie przybyłych turystów w sezonie ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?