Już po raz czwarty odbyła się Konferencja „BIOGAZ – praktyczne aspekty inwestycji
w zieloną energię”. Ta edycja zgromadziła ponad 160 uczestników – inwestorów, przedsiębiorstwa prywatne oraz zakłady komunalne i samorządy lokalne, które chcą włączyć biogaz do bilansu energetycznego ich działalności. Impreza objęta patronatem honorowym przez m.in. Ministerstwo Gospodarki odbyła się 22 marca br. w Warszawie.

Cykl Konferencji „BIOGAZ – praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię”, organizowany przez firmę Progress Group, stanowi odpowiedź na wymagania dyrektywy 2009/28/WE, obligującej do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 15% do 2020 r.
Wykładowcy przybliżyli zainteresowanym tematy prawne, zagadnienia dotyczące finansowania inwestycji oraz praktyczne aspekty inwestycji w biogazownie.
Konferencję otworzyła prelekcja Macieja Kapalskiego, głównego specjalisty Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, dotycząca projektu ustawy
o energii odnawialnej w kontekście funkcjonowanie biogazowni rolniczych. Zagadnienia związane z kolejnymi etapami procesu inwestycyjnego w biogazownie przybliżył uczestnikom Konferencji Adam R. Karasch, prezes Zarządu firmy Volta Europe. Kwestie związane z przyłączeniem biogazowni do sieci elektroenergetycznej zostały omówione przez Piotra Danielskiego, wiceprezesa Zarządu firmy DB Energy. O zewnętrznych źródłach finansowania i dotacjach inwestycji biogazowych mówił Wojciech Nawrocki, członek Zarządu firmy METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze. Z kolei Grzegorz Gaudyn, reprezentujący firmę KWE Technika Energetyczna, przedstawił kwestie związane z kontenerowymi agregatami kogeneracyjnymi. O biogazie z odpadów jako paliwie w transporcie w kontekście projektu Biomaster mówił dr inż. Radosław Pomykała, koordynator Projektu Biomaster w Polsce z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kolejnym zagadnieniem był Projekt GreenGasGrids, opisany przez Marię Dobrowolską, specjalistę ds. odnawialnych źródeł energii w Krajowej Agencji Poszanowania Energii. O surowcach do produkcji biogazu i wykorzystaniu agrobiomasy mówiła dr inż. Alina Kowalczyk-Juśko, specjalista ds. technologii w firmie Polska Energetyka Odnawialna. Konferencję zamknął temat dotyczący charakterystyki technologii Biogaz Zeneris na podstawie referencyjnej biogazowni w Skrzatuszu przybliżony przez Magdalenę Papajewską, project development manager firmy BIOGAZ ZENERIS.
Poza prelekcjami praktyków i specjalistów uczestnicy Konferencji mieli możliwość zapoznania się z ofertą firm: METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze, KWE Technika Energetyczna, SUMO, TÜV SÜD Polska oraz Nanosens Urządzenia Pomiarowe.
 
(mw)