Włączenie ekoprojektowania w system zarządzania środowiskowego, zgodny z normą ISO 14001, z uwzględnieniem projektowania i rozwoju wg ISO 9001, to główne cele normy ISO 14006.
Ekoprojektowanie jest procesem zintegrowanym z projektowaniem i rozwojem, polegającym na włączaniu do projektowania i rozwoju aspektów środowiskowych wyrobu. Ma ono na celu zmniejszenie niekorzystnego wpływu na środowisko i ciągłe doskonalenie efektywności środowiskowej wyrobów w całym cyklu ich życia. Określane jest ono również jako projektowanie pod kątem środowiska (DFE), zielone projektowanie oraz projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Wszystkie wyroby (w tym usługi) wywierają jakiś wpływ na środowisko, który może występować na jednym lub wszystkich etapach cyklu życia: od pozyskania surowców przez produkcję, dystrybucję, użytkowanie, aż do końcowego unieszkodliwiania (likwidacji). Postępująca degradacja środowiska, objawiająca się np. zmianami klimatu, uszczuplaniem zasobów oraz zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby, wymusza na organizacjach zwracanie coraz większej uwagi na wpływ na środowisko swoich działań i wyrobów (w tym usług) oraz doskonalenie efektów działalności środowiskowej. Coraz więcej organizacji już dostrzega potrzebę włączenia aspektów środowiskowych do projektowania swoich wyrobów, widząc w tym istotne korzyści. Należ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?