Mimo znaczących postępów w gospodarce wodno-ściekowej, jakie nastąpiły w Polsce, nadal problematyczna pozostaje kanalizacja terenów niezurbanizowanych. Właśnie ona stała się głównym tematem już ósmej ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej przez firmę Abrys w dniach 20-21 listopada w Poznaniu.
Opiekunem merytorycznym spotkania był Ryszard Błażejewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który w swoim wystąpieniu podkreślał znaczącą rolę kontrolną gmin w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. W Polsce, w szczególności na obszarach wiejskich, obserwuje się proceder pozbywania się w niekontrolowany i niedozwolony sposób nieczystości ciekłych, co stanowi bardzo duże zagrożenie sanitarne i środowiskowe. Z tego właśnie względu kluczowy jest monitoring ilości ścieków dowożonych do punktów zlewnych i oczyszczalni zbiorczych.
O kryteriach wyboru systemu odprowadzania ścieków w aspekcie stosowanych rozwiązań mówił Andrzej Eymontt z Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa oraz Janusz Napierała z Politechniki Poznańskiej. W wystąpieniu została przedstawiona metoda PAH (ang. AHP od Analytical Hierarchy Process), umożliwiająca opracowanie kompleksowego modelu rozwiązania problemu w hierarchicznej strukturze, która odzwierciedla zależności między celami, kryteriami, subkryteriami oraz wariantami rozwiązań. PAH może być skutecznie wykorzystany jako narzędzie przy wyborze systemu kanalizacyjnego.
Na konferencji nie zabrakło wystąpień praktyków. Janusz Filipiak z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych z Rokietnicy zaprezentował doświadczenia gm. Rokietnica w eksploatacji podciśnieniowej sieci kanalizacyjnej. Inwestycja przyniosła korzyści w zakresie ochrony środowiska, ale także znacząco przyczyniła się do rozwoju regionu. Efektem skanalizowania jest m.in. powstanie planów miejscowych, a tym samym rozwój budownictwa mieszkaniowego i zwiększenie ilości mieszkańców. Z kolei korzyści z monitoringu sieci kanalizacyjnej w gm. Śrem przedstawił Eugeniusz Klaczyński. System ten informuje o parametrach pracy oraz ułatwia reagowanie na usterki i wprowadzanie zmian poprawiających równomierność dopływu ścieków do lokalnych oczyszczalni.
Przy omawianiu tematyki kanalizacji terenów niezurbanizowanych nie sposób pominąć zagadnienia przydomowych oczyszczalni. Porównanie skuteczności różnych typów tych urządzeń zaprezentował Jakub Mazurkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego. Drugi przedstawiciel tej uczelni, Maciej Pawlak, przedstawił natomiast rolę osadnika gnilnego.
Możliwości finansowania gospodarki wodno-ściekowej z unijnych programów środowiskowych zaprezentował Zenon Świgoń, asesor do oceny projektów w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Spotkanie zakończyło się wyjazdem technicznym do gm. Rokietnica, gdzie uczestnicy mieli okazję zwiedzać obiekty systemu kanalizacji ciśnieniowej, podciśnieniowej i grawitacyjnej.
Agata Szymańska