Zakończyliśmy IX edycję Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. Kapituła, której posiedzenie odbyło się 29 września br. w siedzibie Banku Ochrony Środowiska w Warszawie, wyłoniła tegorocznych laureatów. Oprócz tradycyjnie wręczanych statuetek i wyróżnień przyznano nagrody finansowe, ufundowane przez Narodowy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W tej edycji wpłynęło 309 zgłoszeń w dziewięciu kategoriach, ale ostatecznie do Konkursu zakwalifikowano 275, w tym: w kategorii „Szklana Statuetka” 52 zgłoszenia, w „Srebrnej Puszce” 19, w kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” 46, w „Złotej Beli Makulatury” 37, w „Zielonej Baterii” 33, w „Zielonym Kontakcie” 26, w „Edukacji Ekologicznej” 36, w „Liderze Sortowni” 17 oraz w nowej kategorii „Rekordowy Karton” 9 zgłoszeń.

W tym roku, mimo że okres rozliczeniowy Konkursu był krótszy o dwa miesiące niż w latach ubiegłych (trwał od 1 września 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.), uczestnicy zebrali dużo więcej posegregowanych odpadów. Szczególnie znaczący wzrost można zauważyć w zbiórce zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego (z 450 w poprzedniej edycji do blisko 1,2 tys. tony w aktualnej).

Poza tym wysegregowano ponad 28 tys. ton szkła, 169 ton puszek, 9 tys. ton tworzyw sztucznych, ponad 15 tys. ton makulatury, 180 ton baterii i 219 ton opakowań po płynnej żywności oraz 48 tys. ton surowców z sortowni. Łącznie zebrano selektywnie i przekazano do recyklingu 103 tys. ton odpadów.

Otrzymaliśmy niezwykle interesujące zgłoszenia w kategorii „Edukacja Ekologiczna”. Uczestnicy wykazali się niecodzienną inwencją twórczą, i to nie tylko przy przygotowywaniu zgłoszeń, ale przede wszystkim przy organizowanych akcjach ekologicznych czy materiałach promujących selektywną zbiórkę. Szczególne zainteresowanie z pewnością wzbudziły inicjatywy i gadżety promocyjne, które przygotowane były w nietuzinkowy sposób i z humorem. Wśród tradycyjnych już kubeczków, długopisów czy koszulek znalazły się śliniaczki i fartuszki z hasłami ekologicznymi.

Ilości wysegregowanych odpadów pokazują, że z każdym rokiem społeczeństwo coraz bardziej angażuje się w działalna na rzecz ochrony środowiska. W kalendarz imprez na stałe wpisują się już dni recyklingu czy pikniki ekologiczne, które przypominają mieszkańcom o tym istotnym problemie. Jednocześnie widać, że wzrasta w ludziach zainteresowanie ekologią, a co za tym idzie dbałość o naturę.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli bądź wspierali IX edycję Konkursu. Mamy nadzieję, że przyszła, X, jubileuszowa edycja będzie cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem.

Zapraszamy na finał Konkursu, który odbędzie się 27 października br. w pawilonie 11 „Iglica” na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, o godz. 12.00.

(ak)