Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje Ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (DzU z 2011 r. nr 64, poz. 332).
Branża złomowa od kilku lat z niecierpliwością czekała na zapis w art. 17 ust. 1 pkt 7 niniejszej ustawy, który przenosi obowiązek naliczania podatku VAT ze sprzedającego na kupującego. Miało to na celu wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji i wyłudzeń podatku VAT w obrocie złomem.
Starania zakończyły się sukcesem i wydawałoby się, że wszystko zostało jasno sformułowane, jednak po kilku dniach funkcjonowania nowego systemu zaczęły się problemy z interpretacją definicji „złom”.
Podmioty gospodarcze zajmujące się gospodarką odpadami zaczęły stosować dość szeroko pojęcie złomu, posiłkując się zapisami w załączniku VI do dyrektywy VAT 2006/112.
Sami przedsiębiorcy branży złomowej zaczęli mieć problemy z interpretacją takich terminów jak złom akumulatorowy, baterii, pojazdów wycofanych z eksploatacji czy sprzętu AGD. Zadawano sobie pytanie, czy dany asortyment należy traktować jako odpad metali, czy też nie.
Po licznych zapytaniach firm złomowych do Ministerstwa Finansów zostało skierowane pismo z prośbą o interpretację definicji złom. W odpowiedzi resort finansów zamieścił na swojej stronie broszurę informacyjną, w której informował, że: „przepisy Ustawy z 11 ma...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?