Jak efektywnie stworzyć listę ITPOK-ów?
Minęła dekada od pierwszych planów budowy w Polsce nowoczesnych spalarni odpadów komunalnych ? ITPOK-ów. I choć instalacje te są w stanie zagospodarować ok. 10% krajowej produkcji odpadów komunalnych, to jest to wciąż niewiele ? w porównaniu do dozwolonego przez prawo poziomu termicznego przekształcenia odpadów ustalonego na 30%.
Dziesięć lat temu wykorzystano z sukcesem europejskie środki pomocowe (1,5 mld zł), krajowe środki NFOŚiGW, a nawet zrealizowano projekt hybrydowy (tzn. finansowane ze środków UE i prywatnego kapitału) w formule PPP w Poznaniu. Dziś siedem z nich jest już w eksploatacji, a dwa (Gdańsk i Olsztyn) są w fazie inwestycyjnej. Od tamtego czasu nie udało się w Polsce wdrożyć kolejnych projektów.
Rola ITPOK-ów
Jedną z głównych przyczyn był system gospodarki odpadami oparty na wpisach projektów na tzw. listy inwestycyjne przy każdym WPGO. W skali kraju wpisanych zostało kilkadziesiąt projektów, a większość nie wyszła z fazy wstępnej koncepcji, pozostała tylko na papierze.
Ostatnie pięć lat to także czas, w którym pozwolono promotorom mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zbudować ponad 120 obiektów. Pomimo obietnic konsultantów i dostawców technologii MBP ten rodzaj instalacji do przetwarzania odpadów nie przynosi, w przeciwieństwie do ITPOK-ów, ostatecznego rozwiązania dla odpadów komunalnych ani znaczącego wkładu w realizację oczekiwanych poziomów recyklingu. W wielu p...