Krajowa Izba Gospodarki Odpadami przesłała do redakcji interpretacje przepisów dotyczących klasyfikacji odpadów wysegregowanych z odpadów zmieszanych z prośbą o ich publikację. Pojawiają się opinie, że w zakładach prowadzących odzysk i unieszkodliwianie, w których ze strumienia odpadów zmieszanych wyodrębnia się odpady nadające się do recyklingu, dochodzi do wytwarzania odpadów. Skutkuje to zmianą kodu wysegregowanego odpadu, co z kolei pociąga za sobą przekłamania w ewidencji odpadów (wzrasta ilość wytwarzanych odpadów) oraz zamyka możliwość współfinansowania tego typu działalności przez organizacje odzysku.
(red.)


Klasyfikacja a segregacja odpadów zmieszanych

Ograniczony wpływ samorządów na sposób zagospodarowania odpadów komunalnych wytworzonych na ich terenie oraz stosowana polityka w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska (zbyt niskie opłaty za składowanie) powodują, że jedynie kilka procent całej masy wytwarzanych w kraju odpadów komunalnych jest odzyskiwana – a aż ponad 90% poddaje się składowaniu.

Sytuacja ta musi ulec zmianie, gdyż Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do osiągnięcia w krótkim czasie określonych wymogami unijnymi poziomów odzysku poszczególnych rodzajów odpadów. Aby osiągnąć ten cel, konieczny jest rozwój istniejących systemów gospodarki odpadami. Poziom ich rozwoju decyduje bowiem o sposobie ich zagospodarowania: za...