Są różne „roki”: kalendarzowy, astronomiczny, kościelny, fiskalny, hydrologiczny… Historycy dodaliby zapewne, że w dawnej Polsce był też „roki sądowe”. A ja chciałabym zauważyć, że od niedawna możemy również mówić o „roku ekologicznym”, który kończy się (a zarazem zaczyna) na listopadowych Targach POLEKO w Poznaniu. Bo jest to czas – i miejsce – podsumowań oraz ocen, ale także wytyczania nowych zadań i priorytetów. Od 2001 r. Targom tym z powodzeniem towarzyszy Salon Czystej Energii. To tutaj „rozlicza się” dokonania i porażki w branży odnawialnych źródeł energii oraz dyskutuje się, co należy zrobić, aby było lepiej.
O tym, co przyniósł miniony „rok ekologiczny” w odniesieniu do OZE, porozmawiamy już niedługo, przy okazji kolejnego Salonu. Na pewno problemów nie brakuje. Część z nich próbował rozwiązać powołany przed rokiem pełnomocnik rządu ds. promocji alternatywnych źródeł energii. No, ale rok to zbyt mało, aby liczyć na wiele. Owszem, tzw. konkretów mogłoby być więcej, a wśród nich przede wszystkim długo oczekiwana ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jednak gdy zmienia się parlament i cały rząd, to wytykanie, czego nie zrobili poprzednicy, jest mniej konstruktywne, niż wskazywanie, co powinni zrobić następcy. A wiadomo, że jest tego sporo!
Wiadomo też, jakie są unijne dyrektywy, które trzeba terminowo wypełnić. A nie będzie to możliwe bez ustanowienia lub znowelizowania krajowych uwarunkowań prawnych, dotyczących energetyki odnawialnej. I to właśnie powinno być priorytetem dla „nowych”, którzy – jak donosi prasa – próbują się szybko zorientować w branży i jej sytuacji. Na pewno już wkrótce przyjdzie im się zmierzyć również z problemem konsolidacji w energetyce, bo nie brak tu opóźnień i kontrowersji. Także niedawna decyzja o zwolnieniu przedsiębiorstw energetycznych z obowiązku urzędowego zatwierdzania taryf budzi obawy klientów, a więc stanie się wyzwaniem dla nowego rządu. I tak dalej, i tak dalej… Choć nie wiadomo jeszcze, kto będzie ten rząd reprezentował na POLEKO i kto będzie – jeśli w ogóle będzie – następnym pełnomocnikiem ds. OZE, to jedno jest pewne: roboty i kłopotów mu nie zabraknie! I już „na zapas” trzymajmy kciuki, aby temu wszystkiemu podołał.
A tymczasem zapraszam na kolejne Forum Czystej Energii, podczas którego odbędzie się ok. 40 prezentacji. Organizatorzy znów postawili sobie za cel ambitną edukację w zakresie OZE. W przeddzień Targów już czwarty laureat otrzyma tytuł: „Promotora Energetyki Odnawialnej”. Kto nim został, dowiecie się Państwo podczas uroczystej Gali towarzyszącej Zjazdowi Ekologicznemu. A zatem… do zobaczenia!

Urszula Wojciechowska

Redaktor naczelna