Ciągle zmieniające się przepisy ochrony środowiska powodują, że przedsiębiorcy zobligowani do ich przestrzegania decydują się na korzystanie z usług firm outsourcingowych bądź tworzą rozbudowane działy ochrony środowiska, skupiające specjalistów ds. ochrony środowiska.
 
Wybór wariantu determinuje wielkość przedsiębiorstwa, a także polityka  jego właściciela. Dlaczego? Prawa ochrony środowiska nie stanowi jedna ustawa obejmująca zagadnienia środowiskowe, lecz tworzy je szereg aktów prawnych z różnych dziedzin, powiązanych ze sobą zapisami.
Przedsiębiorcy, którzy zamierzają spełniać stawiane im wymagania w obszarze ochrony środowiska, zmuszeni są również do zwrócenia uwagi na zapisy w ustawie o odpadach, o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, o bateriach i akumulatorach, o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. Ponadto o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, o substancjach zubożających warstwę ozonową, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o ochronie przyrody, o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie oraz o Prawie atomowym i Prawie wodnym.
Do wymienionych ustaw należy dodać szereg rozporządzeń mówiących o szczegółowych kryteriach i za...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?