Jak (prze)żyć z pakietem?
Sytuacja geopolityczna i jej wpływ na bezpieczeństwo energetyczne, a także konsekwencje gospodarcze polityki klimatycznej UE zdominowały obrady IX Forum Energetycznego, które odbyło się w dniach 22-24 stycznia br. w Karpaczu. W czasie, gdy uczestnicy rozmawiali o przyszłości energetyki, miksie energetycznym, odnawialnych źródłach energii czy konieczności rozbudowy infrastruktury przesyłowej, Sejm przyjmował poprawki Senatu do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.
Organizatorem Forum była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 liderów świata polityki i biznesu oraz eksperci zajmujący się problematyką energetyczną. Podczas trzech dni obrad odbyło się ponad 30 paneli dyskusyjnych, bloków tematycznych i prezentacji. Partnerem głównym Forum jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Ton obradom nadał Pascal Charriau, prezes firmy badawczej Enerdata. Z raportu przygotowanego przez analityków europejskiego rynku energii wynika, że ambitne cele unijnej polityki klimatycznej doprowadzą do ograniczenia zużycia węgla i przejście na gaz, energię odnawialną i jądrową. Rozwiązania przyjęte w pakiecie klimatycznym na szczycie w Brukseli zakładają bowiem, że UE ograniczy emisję CO2 o co najmniej 40% do 2030 r. względem 1990 r., zwiększy udział OZE do 27%, a mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, nie będą obciążone kosztami polityki na równi z bogatymi.
Przedstawiciele polskich firm energetycznych i energochłonnego p...