Dzikie zwierzęta w miastach

Z punktu widzenia biologii miasto jest swoistym ekosystemem i jak każdy ekosystem składa się ze środowiska nieożywionego, czyli biotopu, oraz organizmów żywych – czyli biocenozy. Występuje tu też ogromna bioróżnorodność.


Jest jednak coś, co wyróżnia miasto spośród innych ekosystemów. Miasto jest podporządkowane jednemu gatunkowi dominującemu – człowiekowi i o ile część gatunków (zwłaszcza mniejszych zwierząt) na przestrzeni wieków nauczyła się współistnieć z ludźmi w takim środowisku, to dla wielu gatunków panujące w tym ekosystemie warunki są barierą nie do pokonania.
Lublin jest miastem o powierzchni 147,5 km2 zamieszkałym przez 350 tys. osób. Otoczony jest wieloma kompleksami leśnymi, do których należą Stary Gaj i Lasy Dąbrowa wchodzące w skład Nadleśnictwa Świdnik. Także w samym mieście istnieje wiele terenów zielonych – parki, skwery, ogrody oraz liczne nieruchomości użytkowane jako ogródki działkowe. Łączna powierzchnia lasów wynosi 1340 ha. Niedaleko Lublina znajduje się Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, gdzie znajdują się liczne rezerwaty przyrody, Poleski Park Narodowy, wiele lasów, bagien i zbiorników wodnych. W samym Lublinie wody płynące zajmują 80 ha, a wody stojące – 399 ha. Pod względem fizjonomii Lublin to różnorodność form rzeźby lessowej, tworzącej liczne wąwozy z naturalną roślinnością, które są korytarzami ekologicznymi dla przemieszczającej się zwierzyny.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?