W kalendarz wydarzeń organizowanych przez poznański Abrys, a związanych z gospodarką wodno-ściekową, na stałe wpisała się konferencja dotycząca ?Metod zagospodarowania osadów ściekowych?. W czerwcu br. odbyła się jej VII edycja.

Tym razem organizatorzy zaprosili kilkudziesięciu uczestników dwudniowego spotkania (7-8 czerwca) do Bydgoszczy i hotelu Słoneczny Młyn, który w tym czasie stał się miejscem dyskusji o jednym z najbardziej palących problemów branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Spotkanie patronatem honorowym objęła Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?, natomiast partnerem branżowym zostało Stowarzyszenie Wodociągów Kujaw i Pomorza.

Palący temat

Siódma już edycja ?Metod zagospodarowania osadów ściekowych? oraz liczne grono uczestników tegorocznego spotkania dowodzą, że omawiana tematyka wciąż rodzi wiele wątpliwości. Organizatorzy ?Metod?? zadbali jednak o to, by każdy z uczestników bydgoskiej konferencji znalazł odpowiedź na nurtujące go pytania. Tym razem w Radzie Programowej zasiedli wybitni naukowcy i znawcy tematu ? prof. dr hab. inż. Zofia Sadecka (Uniwersytet Zielonogórski) oraz prof. dr hab. Jacek Czekała (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), którzy przez dwa dni nie tylko dzieli się z zebranymi swoją wiedzą podczas wykładów i panelu dyskusyjnego, ale także kontynuowali rozmowy w kuluarach. Podobnie było z pozostałymi ekspertami, reprezentującymi środowiska naukowe, eksploatatorskie oraz firmy pokazujące nowe rozwiązania i ciekawe technologie. 

Panele, wykłady, dyskusje

Pierwszego dnia konferencji odbyły się: panel dyskusyjny poświęcony przetwarzaniu osadów ściekowych oraz aż trzy sesje tematyczne. W pierwszej z nich, dedykowanej prawnym i finansowym aspektom zagospodarowania osadów ściekowych, uwagę zebranych przykuły m.in. dwa uzupełniające się wystąpienia ? prof. Sadeckiej i mec. Macieja Szambelańczyka, dotyczące aspektów prawnych zagospodarowania osadów, a także dr. inż. Tomasza Warężaka, poświęcone  nowym kryteriom dofinansowania projektów gospodarki wodno-ściekowej w ramach PROW-u. Praktyczne problemy eksploatacyjne przy zagospodarowaniu osadów ściekowych analizowano w sesji drugiej. Piotr Kopek, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji ?WOD-KAN? z Bełchatowa, omówił eksploatację instalacji hybrydowej na przykładzie problemów, z jakimi boryka się spółka. Z kolei w panelu dyskusyjnym moderowanym przez redaktor prowadzącą miesięcznik ?Wodociągi-Kanalizacja?, w trakcie którego zastanawiano się, jaką metodę przetwarzania odpadów ściekowych wybrać dla konkretnego przedsiębiorstwa wod-kan, obok wspomnianego już grona profesorskiego, udział wzięli przedstawiciele firm oferujących konkretne rozwiązania i technologie: Katarzyna Trojanowska (Eurotech), Agnieszka Spodzieja (Equipo), a także Andrzej Dziuba (Krevox). Ostatnimi uczestnikami panelu byli słuchacze konferencji i eksploatatorzy, którzy mogli pochwalić się zastosowanymi w ich zakładach technologiami i podzielić się z innymi problemami, z którymi borykają się przy zagospodarowywaniu osadów. 

Indywidualna kwestia

Czy uczestnicy otrzymali receptę na osadowe bolączki? Zgodzono się, że metody ostatecznego zagospodarowania osadów muszą być dobierane indywidualnie dla każdej z oczyszczalni ścieków i winny bazować na wnikliwym rozpoznaniu zasobów i możliwościach oczyszczalni, a przy analizie należy wziąć pod uwagę m.in. takie czynniki, jak ilość i jakość powstających osadów, koszty zagospodarowania tego surowca czy warunki techniczne. Nie należy również zapominać o kontrolowaniu wpływu danego rozwiązania na środowisko naturalne czy o przyzwoleniu społecznym na zastosowanie proponowanych metod. Pierwszy dzień obrad zakończyła sesja, podczas której omówiono praktyczne problemy wykorzystania osadów. Wzięli w niej udział m.in. eksploatatorzy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami. Zdzisława Marzec z Międzyrzeckiego PWiK przedstawiła problematykę rolniczego wykorzystania osadu, a doświadczenia ze stosowania technologii wapnowania przybliżył Aleksander Kozłowski z krośnieńskiego PWK. Eksploatatorskim można nazwać również drugi dzień konferencji. W ramach sesji dokonano przeglądu krajowych doświadczeń eksploatacyjnych, zwieńczonego wystąpieniem reprezentanta Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów Ściekowych w Bydgoszczy, Mariusza Staszczyszyna, który jeszcze na sali wykładowej opowiedział zebranym o tej instalacji, a następnie podczas wyjazdu technicznego kończącego tegoroczne obrady, oprowadził uczestników konferencji po terenie oczyszczalni ścieków ?Fordon? w Bydgoszczy, której ITPO stanowi integralną część. Kolejna edycja konferencji ?Metody zagospodarowania osadów ściekowych? w przyszłym roku, a jej organizatorzy już dziś obiecują równie bogaty program.

Anna Lembicz