Świat stoi w obliczu wyzwania, którym jest przystosowanie się do zmian klimatycznych, powodujących m.in. problemy w gospodarowaniu wodą opadową w mieście. Jednym z efektywnych sposobów poprawy tej sytuacji jest wykorzystanie roślinności w połączeniu z przepuszczalnymi, chłonnymi powierzchniami gleby, pozwalające na elastyczne gospodarowanie zasobami wody nawet w sytuacjach anomalii i ekstremów pogodowych.

Zrównoważone gospodarowanie wodą opadową (Sustainable Water Management ? SWM) jest jednym z kluczowych komponentów zrównoważonego rozwoju.
Jest definiowane jako gospodarowanie, które łączy potrzeby użytkowników z utrzymywaniem ekologicznej, środowiskowej i hydrologicznej integralności.
Rozwiązania, w których ważną funkcję spełniają rośliny, zwłaszcza drzewa, odgrywają istotną rolę w koncepcjach będących podstawą planowania strategii w zakresie poprawy zdolności retencyjnych terenów zurbanizowanych. Planowanie miasta ukierunkowane na wodę zakłada w dominującej części gospodarowanie wodą opadową oparte na małej retencji. Strategie tego typu w założeniu mają przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych w miastach i zmian w cyklu hydrologicznym, będąc przejawem koncepcji zrównoważonego podejścia do projektowania miast. 
Miasta europejskie, np. Kopenhaga, wdrażają programy zapewniające zwiększenie rezyliencji, czyli zdolności dostosowania się do trudnych do przewidzenia zmian klimatycznych. Rozwijanie możliwości wprowa...