W poprzednim numerze miesięcznika „Energia i Recykling” rozpoczęliśmy cykl rozważań dotyczących oceny oddziaływania na środowisko. Czas, by przeanalizować, jakie konkretnie przedsięwzięcia jej podlegają.

Określenie „przedsięwzięcia” zawiera art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko z 3 października 2008 r., który definiuje je jako zamierzenie budowlane lub inną ingerencję w środowisko, polegające na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu, w tym również na wydobywaniu kopalin. Przedsięwzięcia powiązane technologicznie kwalifikuje się jako jedno przedsięwzięcie, także jeżeli są one realizowane przez różne podmioty. Definicja jest dość obszerna i niejednoznaczna. Skala niektórych przedsięwzięć jest na tyle niewielka, że niecelowe byłoby prowadzenie dla nich oceny oddziaływania na środowisko. Z tego względu ustalono, że procedurze tej podlegać będą tylko trzy grupy przedsięwzięć:

  • planowane przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko,
  • planowane przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, jeżeli obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko został stwierdzony przez właściwy organ,
  • inne planowane przedsięwzię...