Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała w sierpniu br. kolejny raport dotyczący zanieczyszczenia powietrza w Europie. Jego dane obejmują lata 2001-2010 i pochodzą z 32 krajów, w tym z 27 państw-członków Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Turcji. W sumie do pomiarów wykorzystano 4664 stacje pomiarowe.

Zgodnie z raportem1 w latach 2001-2010 emisja większości zanieczyszczeń powietrza w Europie spadła. Jednak taka redukcja nie wystarcza, bowiem w niektórych krajach emisje w dalszym ciągu przekraczają koncentracje przyjęte w Unii jako wartości graniczne.
Obecnie największe zagrożenie dla zdrowia ludzi tworzą trzy rodzaje zanieczyszczeń – pyły zawieszone, ozon i benzo(a)piren (BaP). Dane szczegółowe, dotyczące lat 2008-2010, przedstawiono w tab. 1 raportu1.
Obowiązujące w UE wartości stężenia zanieczyszczenia nie mogą być przekraczane1, 2. Obok obecnych limitów, w raporcie podano też maksymalne graniczne stężenia, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jego wymogi są znacznie ostrzejsze i w krajach członkowskich winny być traktowane jako wartości docelowe. Biorąc pod uwagę dane WHO (tab. 1 raportu), w Europie w latach 2008-2010 ponad 80% ludności miast było w dłuższym lub krótszym okresie narażone na działanie niebezpiecznie wysokich stężeń trzech ww. zanieczyszczeń...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?