Jakość ścieków i ich wpływ na jakość osadów
Zróżnicowania jakości nieczystości oczyszczonych są dość powszechne i wynikają głównie z zaburzeń równowagi biologicznej w odbiorniku, powstającej na skutek wprowadzenia ładunku zanieczyszczeń przekraczającego jego chłonność. Problem ten dotyczy również osadów ściekowych, które powinny być nie tylko wartościowe, ale i bezpieczne.
Zasadniczym celem prawidłowej eksploatacji oczyszczalni ścieków jest osiągniecie wymaganych parametrów technologicznych, wyrażonych za pomocą stężeń określonych wskaźników zanieczyszczeń w nieczystościach odprowadzanych do odbiornika lub procentową obniżką tych wskaźników względem wartości na dopływie. Szczegółowe warunki dotyczące tych wartości dla danej oczyszczalni określone są w pozwoleniu wodnoprawnym. Efekt realizacji procesu oczyszczania zależy od wielu czynników: pory roku, warunków atmosferycznych, technologii wykorzystywanej w obiekcie, a przede wszystkim jakości ścieków dostarczanych do przedsiębiorstwa.
Zmienne stężenia
Problem zróżnicowanych stężeń zanieczyszczeń oraz nierównomierności dopływu ścieków na teren przedsiębiorstwa dotyczy szczególnie eksploratorów małych oraz średnich zakładów komunalnych. Metodą stosowaną powszechnie w gminnych przedsiębiorstwach jest biologiczne oc...