Jaworzno stawia na ozon i UV
W Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie wykorzystuje się ozon jako utleniacz oraz lampy UV, które służą do dezynfekcji wody.
Zakład dysponuje dwoma technologiami ozonowania na stacjach wody pitnej oraz nowoczesnym, mobilnym, układem ozonowania wody bezpośrednio w sieci wodociągowej.
Ujęcie ?Jarosław Dąbrowski? stanowi szyb kopalniany o głębokości 104 m i może produkować do 2000 m3/dobę. Woda ujmowana z warstw karbońskich charakteryzuje się wysokim stężeniem manganu i żelaza. Z uwagi na malejącą efektywność uzdatniania wody dotychczasowymi metodami, zadecydowano o modernizacji stacji.
W miejsce starych odżelaziaczy na ujęciu ?Jarosław Dąbrowski? pojawiła się nowa, przyjazna dla środowiska technologia uzdatniania wody, składająca się z aeracji, dwustopniowej filtracji na filtrach piaskowo-żwirowych, ozonowania, dezynfekcji wody za pośrednictwem lamp UV oraz podchlorynu sodu. Wszystkie procesy oczyszczania wody przebiegają automatycznie i są sterowane za pomocą komputera.
Zastosowana technologia wykorzystania ozonu do oczyszczania wody jest nowoczesna i efektywna. Bazuje tylko na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Nowoczesne ozonatory z czterema wytwornicami tlenu TOPAZ PLUS pozwalają na wyprodukowanie tlenu bezpośrednio z powietrza i wytworzenie ozonu na miejscu ? w niewielkim budynku stacji. Ozon w przyjętej technologii służy wyłącznie do procesów zaawa...