Niniejszy tekst bez zapoznania się z treścią projektu rozporządzenia będzie niezrozumiały. Żeby było śmieszniej, także projekt bez poniższych dywagacji wydaje się niezrozumiały. Jeszcze nie wprowadziliśmy w życie zapisów ustawicznie nowelizowanych Prawa ochrony środowiska i Prawa wodnego, a tu idzie nowe.

Może zatem warto byłoby wdrożyć w końcu zasadę wpisywania w pozwoleniach wodnoprawnych klauzuli: „obowiązuje do czasu zmiany przepisów”. Inaczej chyba zawsze będziemy tylko „doganiali”. Dura lex, sed lex.
Na stronach Ministerstwa Środowiska znajduje się projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wykazu substancji priorytetowych. Jego lekturę wraz z uzasadnieniem można w szczególny sposób polecić projektantom i producentom urządzeń do oczyszczania ścieków i wód. Powód jest prosty. Chodzi o to, by za kilka lat nie rozdzierać szat z powodu braku przygotowania firm polskich do nowych standardów europejskich i by nie zastanawiać się nad przyczynami wejścia kolejnych firm zagranicznych na nasz rynek. Chyba warto?
Wspomniany projekt stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 38a ust. 6 Ustawy z 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (DzU nr 115, poz. 1229, z późn. zm.). Przedstawiono w nim wykaz 33 substancji uznanych za priorytetowe. Rejestr tych substancji został ustanowiony w Unii Europejskiej decyzją Nr 2455/2001/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 listopada 2001 r., dotyczącą polityki wodnej oraz zm...