Jednolite kryteria oceny
COBRO stworzyło najpierw listę referencyjną organizacji odzysku, a następnie zakładów recyklingowych. Jakie były cele i założenia obu list?
Listy referencyjne organizacji odzysku oraz listy referencyjne zakładów recyklingowych zostały powołane do życia z uwagi na obecną sytuację w gospodarce odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali się do Ośrodka, a w szczególności do mnie osobiście, z prośbą o wskazanie rzetelnej organizacji odzysku, z którą warto współpracować. Podobne pytania dotyczyły zakładów recyklingowych polecanych przez Zakład Ekologii Opakowań. Niestety, bez jednolitych kryteriów oceny trudno porównywać ze sobą zarówno organizacje, jak i zakłady przetwórcze.
W Polsce organizacje odzysku różnią się zarówno składem akcjonariuszy, statutem i zasadami działania, jak i usługami oferowanymi dla przedsiębiorców. Nieliczne z nich funkcjonują w oparciu o zasady stosowane w Unii Europejskiej. Duża liczba organizacji odzysku (ponad 30) nie jest zjawiskiem korzystnym z punktu widzenia zarządzania systemem gospodarki odpadami, gdyż środki finansowe pochodzące z opłat recyklingowych (płaconych przez podmioty wprowadzające na rynek zapakowany towary) powinny być przeznaczane przede wszystkim na tworzenie systemów pozyskiwania odpadów (w tym sel...