Jemioła opanowuje lasy w Polsce
Jemioła opanowuje lasy w Polsce
Coraz częściej polskim lasom zagraża jemioła, znany wszystkim półpasożyt, który do tej pory najczęściej bytował na drzewach liściastych. Obecnie atakuje również iglaste. W efekcie masowo zamierają głównie sosny. Przyczyną tego zjawiska są susze i obniżony poziom wód gruntowych.
W ostatnich latach doszło do poważnych susz w różnych regionach świata, co miało znaczący wpływ na zarządzanie zasobami wodnymi oraz na produktywność w rolnictwie. Podobna sytuacja występuje również w Polsce, gdzie występują obniżone opady oraz długie okresy bez opadów deszczu. Tegoroczna prawie bezśnieżna zima również nie nastraja optymizmem co do tego, jaka będzie sytuacja hydrologiczna na wiosnę. Prognozuje się, że susze będą występować częściej wraz ze wzrostem średniej globalnej temperatury, a utrzymujący się brak opadów w połączeniu z wysokimi temperaturami doprowadzi do zmniejszenia poziomu wód gruntowych.
Brak wody a stan lasów
W 2018 i 2019 r. w polskich lasach mieliśmy do czynienia z poważnymi suszami oraz wynikającym z tego faktem obniżenia poziomu wód gruntowych. Przyczyniło się to do osłabienia wielu gatunków drzew oraz narażenia ich na atak szkodników. Szczególnie ucierpiał świerk, który jest gatunkiem kontynentalnym, a więc woli niższe niż obecnie występują temperatury i większe opady. Posiadając płaski system korzeniowy, nie potrafi sobie poradzić z brakiem wo...