Po wakacyjnej ciszy do Polski zbliża się jesienna fala konferencji, sympozjów, debat, seminariów… Ma być tego mnóstwo, więc tylko się cieszyć. Oczywiście pod warunkiem, że jakość dorówna tu ilości. Tak czy owak, tematów do przedstawienia i przedyskutowania nazbierało się sporo. A i kontakty w ramach branży warto systematycznie odświeżać i poszerzać.

Podczas wakacji nie próżnowali jednak kontrolerzy zajmujący się procesem restrukturyzacji energetyki w latach 2005-2007, m.in. pod kątem działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Z kolei organizacje pozarządowe starały się ocenić projekty ustaw przedstawione przez stosowne resorty. Był wśród nich projekt dotyczący zaliczania do zielonej energii aż 40% tego, co jest uzyskiwane ze spalania odpadów komunalnych. A jeśli energia ze spalania odpadów ma być „zielona”, to dlaczego również nie ta ze spalania osadów w budowanych biogazowniach? Hm, ale ktoś może też zauważyć, że i węgiel był przed milionami lat zielony… Tematów do omówienia na pewno nie zabraknie, a ponieważ część z nich należy do „trudnych”, choćby kwestia rosnących cen energii, więc nie obędzie się i bez sporów. Oby konstruktywnych.

Tymczasem ze świata docierają optymistyczne wieści o bezprzewodowym przesyle energii i o przełomowym odkryciu Amerykanów, dotyczącym możliwości przechowywania energii słonecznej. To jeszcze nie są użytkowe „konkrety”, ale być może za kilka lat każdy będzie się mógł uniezależnić od elektrowni, bo jej wystarczającą na własne potrzeby miniaturę zainstaluje na swoim dachu. Głęboko wierzy w to obecny minister środowiska, który w wywiadzie prasowym stwierdził, że za 30 lat, kiedy Polska będzie się cieszyć (jeśli w ogóle do tego dojdzie), że mamy elektrownię atomową, świat będzie przechodził na energię słoneczną. Zresztą minister zawsze podkreśla, że słońce to energia przyszłości. Pytanie tylko, jak odległej i jak realnej?

Póki co w Polsce chcemy się skoncentrować na budowie biogazowni, zwłaszcza rolniczych. Bo tu korzyść może być podwójna: produkcja energii oraz pozbycie się uciążliwych odpadów. I właśnie ze względu na ten ważny i pilny temat organizujemy – we współpracy z MPT – specjalną konferencję na targach Farma 2008 (3 i 4 października). Będzie też Okrągły Stół Rolniczy i konferencja Bioenergia w rolnictwie, na której przedstawimy ciekawe sprawy związane z hasłem: biogazownia w każdej gminie do 2020 r. Zapraszam do udziału w tych wszystkich imprezach edukacyjnych. Łącznie z późniejszym Poleko i Forum Czystej Eergii”. Jesień nasza!