Przepisy unijne, a także sposób ich implementacji do przepisów krajów członkowskich, mają na celu stworzenie zasad, którymi należy się kierować przy określaniu przepisów szczegółowych dotyczących postępowania z odpadami. 

Przepisy art. 17 i 18 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. DzU z 2023 r. poz. 1587, z późn. zm.; dalej jako u.o.) konstruują jedną z kilku zasad ogólnych ustawy o odpadach, znaną jako zasada hierarchii sposobów postępowania z odpadami. Analizę tej zasady rozpoczęły uwagi zamieszczone w poprzednim numerze „Przeglądu Komunalnego”, które są kontynuowane poniżej. 

Rozpocząć tę część rozważań warto byłoby od podkreślenia wskazanego w pierwszej części opracowania założenia, zgodnie z którym istotą analizowanej zasady jest branie jej pod uwagę w całościowo pojmowanym procesie gospodarowania odpadami i uwzględnianie jej przez wszystkie podmioty, w tym właściwe organy administracji, uczestniczące w tym procesie i kształtujące jego przebieg. 

Jej przestrzeganie jest także obowiązkiem podmiotów bezpośrednio odpowiedzialnych za zagospodarowanie odpadów (posiadaczy odpadów w rozumieniu u.o.). 

Nie chodzi wobec tego o uwzględnianie zasady tylko w związku z wydawaniem decyzji administracyjnych kształtujących, w zakresie przewidzianym ustawą o odpadach, obowiązki posiadac...