Efektywność energetyczna i racjonalne wykorzystanie surowców powinny być filozofią jutra. W Polsce konieczne jest zrealizowanie polityki, która doprowadzi do istotnych redukcji emisji.
 
Nowe obowiązki przedsiębiorstw i zmiany w funkcjonowaniu Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji CO2 (EU ETS) w trzeciej fazie jego obowiązywania zdominowały tematykę X Jubileuszowej Konferencji Strategie CO2, zorganizowanej przez Business Acceleration Center BAC.
W spotkaniu, które odbyło się 9-10 maja br. w Warszawie, wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw uczestniczących w systemie EU ETS (w tym z sektora lotniczego, który wkrótce zostanie włączony do systemu), instytucji rządowych, finansowych i stowarzyszeń branżowych. Ponadto na konferencji byli obecni analitycy rynkowi oraz inne osoby, które bezpośrednio uczestniczą w rynku EU ETS i mają wpływ na obrót uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla w Polsce i Unii Europejskiej.
Podczas dwóch dni wykładów, odbywających się tuż po upływie terminu umarzania uprawnień w rejestrze uprawnień, poruszono fundamentalne i krytyczne zagadnienia, związane z dalszym funkcjonowaniem systemu EU ETS. Konferencja miała za zadanie uwrażliwienie uczestników systemu EU ETS na zmiany zachodzące w trzeciej fazie jego funkcjonowania oraz zapoznanie ich z nowymi obowiązkami i pojęciami w nadchodzącym okresie, dając im czas na właściwe przygotowanie się do ich przyszłego wypełniania.
Przedstawiając zmiany w regulacjach prawnych Karolina Ubysz i Beata Węgrzynowska z Ministerstwa Środowiska omówiły nowe zapisy Ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (DzU z 2011 r. nr 122, poz. 695), która została ogłoszona 13 czerwca br. i weszła w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia (21 czerwca).
 
Kary pieniężne
Uwagę zwrócono również na uwzględnienie w nowej ustawie kar pieniężnych, mających zobligować uczestników systemu do przestrzegania terminów i obowiązków wynikających z ustawy. Kary, które w drodze decyzji wymierzać będzie wojewódzki inspektorat ochrony środowiska, uzależniono od rodzaju i wagi niedopełnionego obowiązku. Są one naliczane m.in. za niedokonanie umorzenia uprawnień do emisji w liczbie odpowiadającej wielkości emisji wynikającej ze zweryfikowanego rocznego raportu (iloczyn nieumorzonej liczby uprawnień do emisji i równowartości 100 euro w złotych), brak wymaganego zezwolenia (50 000 euro), nieprzedłożenie w terminie raportu (10 000 euro) oraz niezgłoszenie faktu, że instalacja przestała spełniać przesłanki uczestnictwa w systemie (5 000 euro). Ministerstwo podaje, że kwoty kar są celowo wysokie, aby pełniły funkcję odstraszającą.
 
Niewykorzystana rezerwa
Podczas konferencji przedstawicielMinisterstwa Środowiska poinformował również, że planuje się zorganizowanie aukcji niewykorzystanych uprawnień z krajowej rezerwy uprawnień dla nowych lub zmienionych instalacji oraz projektów wspólnych wdrożeń (EU ETS, lata 2008-12). Aukcję za pośrednictwem internetowej platformy aukcyjnej (wyłonionej w drodze przetargu otwartego) prowadzić będzie KOBiZE, natomiast za obsługę finansową aukcji odpowie NFOŚiGW. Termin aukcji zostanie podany do publicznej wiadomości z miesięcznym wyprzedzeniem. Będą mogły w niej wziąć udział wszystkie podmioty posiadające rachunek w Krajowym Rejestrze. Przychody z aukcji mają stanowić dochód budżetu państwa.
 
Droga do gospodarki zeroemisyjnej
Polska posiada własną politykę klimatyczną, ale będąc członkiem, UE uczestniczy także w kreowaniu polityki unijnej, która bierze pod uwagę uwarunkowania gospodarcze, społeczne, a także bezpieczeństwo energetyczne wszystkich państw członkowskich. Polska jest krajem, który jako jeden z niewielu na świecie udowodnił, że możliwy jest skuteczne rozdzielenie wzrostu gospodarczego i emisji. Nasze emisje w stosunku do roku bazowego 1988 spadły o niemal 30%, przy ponad 70-procentowym wzroście produkcji przemysłowej. Co więcej, Polska nie uciekała się przy tym do „outsourcingu”.
Uważamy, że najskuteczniejszą metodą osiągnięcia redukcji emisji, poza jej zmniejszaniem w instalacjach energetycznych i przemysłowych jest poprawa efektywności energetycznej poza sektorem ETS. Bardzo ważny jest także wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Przygotowujemy też polską strategię adaptacji do zmian klimatu – powiedział podczas konferencji radca ministra Tomasz Chruszczow.
Jak zgodnie potwierdzają prelegenci jubileuszowej konferencji Strategie CO2, filozofia jutra to efektywność energetyczna i racjonalne wykorzystanie zasobów (surowców). W Polsce konieczne jest zrealizowanie polityki, która doprowadzi do istotnych redukcji emisji.
Podczas uroczystej kolacji uświetniającej tegoroczny jubileusz organizatorzy poinformowali o uruchomieniu (w lipcu 2011 r.) nowej odsłony serwisu TransferCO2.pl, który stanowi źródło informacji o krajowym i światowym rynku CO2. Poza dostarczaniem wiadomości z rynku ma on za zadanie ułatwić instalacjom uczestniczącym w systemie EU ETS dostęp do informacji na temat firm wspierających przedsiębiorstwa objęte tym systemem (w zakresie raportowym, rozliczeniowym, doradczym, brokerskim itp). Użytkownikom serwisu zostaną również udostępnione raporty CO2, przygotowywane przez krajowych i zagranicznych brokerów, a także baza firm świadczących usługi na rynku CO2
Konferencje z cyklu Strategie CO2 są kluczowym wydarzeniem dla rozwoju rynku EU ETS w Polsce i cieszą się dużym uznaniem, zarówno wśród operatorów instalacji objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, jak i ekspertów oraz analityków rynku CO2. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się jesienią br.
 
Urszula Sanetra, Business Acceleration Center BAC