– Łatwiej jest odbudować zakłady, niż stworzyć zespół ludzi harmonijnie ze sobą współpracujących, którzy dążą do założonego z góry i jasno określonego celu – zauważa Charles Schwob, amerykański inwestor, 25. na liście najbogatszych ludzi świata tygodnika „Forbes”.

Jest jednym z licznych wyznawców teorii, że to nie maszyny, a ludzie stanowią największy kapitał każdej firmy. Jak z gromadzeniem tego kapitału radzą sobie polskie firmy odpadowe? Okazuje się, że różnie. Są takie, które mają kłopoty, ale też takie, które doskonale sobie radzą.

Polski rynek pracy

Jak zatem wygląda sytuacja na rynku pracowników w naszym kraju? „Z danych GUS wynika, że w marcu 2024 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,3%, co oznacza spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem i rokiem ubiegłym. Zgłoszono 88,1 tys. wolnych miejsc pracy, co stanowi spadek o 9,1% w porównaniu do marca 2023 roku” – wynika z raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości1.

Polskie firmy zamierzają przy tym dodatkowo zwiększyć zatrudnienie. „Od stycznia do kwietnia br. 12% polskich przedsiębiorstw zwiększyło zatrudnienie, a 24% kolejnych planuje zatrudnić nowych pra...