Kanalizacja podciśnieniowa przez pryzmat kosztów i rozwoju
Rozwój gmin, szczególnie tych, które położone są na obszarach niezurbanizowanych, to proces obfitujący w wiele dobrodziejstw. Niestety czasem zdarza się tak, że systemy stosowane na określonym etapie rozwoju, przestają się sprawdzać w etapach kolejnych. I wówczas mierzyć się trzeba z sytuacjami trudnymi, a wtedy istotą działań staje się zarówno zabezpieczenie funkcjonowania dotychczasowej infrastruktury, jak i poszukiwanie nowych dróg opłacalnego rozwoju. Z problemem tym mierzy się Gospodarka Komunalna w Celestynowie (woj. mazowieckie, pow. otwocki).
Na obszarze gminy Celestynów działają następujące systemy kanalizacyjne: podciśnieniowy, tłoczny, grawitacyjny i ciśnieniowy. W tym ponad 40 km sieci kanalizacyjnej podciśnieniowej w miejscowościach: Celestynów, Glina, Pogorzel Warszawska i Stara Wieś. Sieć kanalizacji podciśnieniowej powstała na początku XXI w. i jest to system przewidziany do małej zabudowy, który na terenie gminy Celestynów na obecnym etapie trudny jest w eksploatacji. Na omawianym obszarze nie występuje bowiem budownictwo rozproszone, a wręcz jest zwarte.
Eksploatacyjne utrudnienia
Specyfika działania powyższej sieci podciśnieniowej nie pozwala na szybką i łatwą diagnostykę awarii, tj. rozszczelnień w sieci. Odpady stałe wrzucane do kan...