Kanalizacyjna studzienka rewizyjna towarzyszy kanalizacji od jej powstania, pozwalając realizować podstawowe prace eksploatacyjne. Zmieniały się warunki techniczne, w tym technologie wykonawstwa oraz materiały, jednak właściwie zaprojektowana i wykonana studzienka nadal rozstrzyga o warunkach eksploatacji kanalizacji.

Ostatecznie konieczne jest dostosowanie przyjmowanych rozwiązań do rzeczywistych, zmieniających się w czasie warunków eksploatacyjnych. Początkowy okres funkcjonowania współczesnej kanalizacji (lata 1850-1900) zdominowały: bardzo wysoka jakość rzemieślniczego wykonawstwa, stosowanych materiałów oraz względnie korzystna sytuacja hydrauliczna. Ostatecznie tolerowano stosunkowo nieduże spadki oraz duże rozstawy studzienek. Sytuacja zmieniła się ok. 1900 r., gdy zaczęła się rozpowszechniać kanalizacja rozdzielcza i wprowadzano uprzemysłowione technologie – wówczas konieczna stała się zmiana standardów kanalizacji.
Obecną sytuację determinują takie czynniki jak: powszechność kanalizacji rozdzielczej, jej wchodzenie na coraz mniej korzystne tereny, niskie obciążenia w wyniku redukcji zużycia wody i emisji ścieków (w tym małej liczby emitorów, szczególnie w odniesieniu do długości sieci) oraz uszczelnianie się kanalizacji. Bezpośrednim efektem staje się istotne pogorszenie warunków hydraulicznych w sieciach. Tradycyjne standardy projektowania odnoszą się do napełnień...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?