Z prezesem Krajowej Agencji Poszanowania Energii Tadeuszem Skoczkowskim – rozmawia Urszula Wojciechowska

Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA (KAPE), w której pełni Pan funkcję Prezesa, prowadzi swoją działalność od 1994 r. Siedem lat to żadna okrągła rocznica, ale skoro nadarzyła się okazja - mój udział w zorganizowanej przez KAPE konferencji „Rozwój rynku kogeneracji rozproszonej w krajach Europy Środkowowschodniej” - to pozwalam sobie zaprosić Pana do rozmowy. Co się już udało a co nie?


Rzeczywiście rocznica nieokrągła, ale w KAPE można już mówić zarówno o pewnych rzeczach, których nie udało się zrealizować, jak i o sukcesach. Ogólnie działalność naszą możemy podzielić na działalność wewnątrz kraju i międzynarodową. Obie te działalności zlewają się, stanowiąc coraz bardziej wspólny nurt działań zmierzających do podniesienia efektywności energetycznej całej naszej gospodarki, jak i wzrostu świadomości znaczenia racjonalnego wykorzystania energii.
Działania te realizujemy głównie poprzez udział w szeregu programach. Tu od razu trzeba powiedzieć, że KAPE, mimo iż pełni funkcje agencji rządowej, nie otrzymuje bezpośredniego wsparcia na swą działalność statutową ze strony rządu. Z jednej strony jest to oczywiście niesłychanie niewygodne z punktu widzenia realizacji pewnych celów polityki krajowej, z drugiej strony możemy powiedzieć, że Agencja nie stanowi obciążenia dla ...