Proces destylacji membranowej (MD) umożliwia otrzymywanie czystej wody z silnie zasolonych i zanieczyszczonych źródeł oraz pozwala zatężyć roztwory soli i kwasów. W trakcie procesu z ciepłego roztworu (nadawy) odparowują lotne składniki, które następnie dyfundują przez pory (wypełnione gazem) na drugą stronę membrany, gdzie kondensują.

Warunkiem przebiegu procesu jest utrzymanie fazy gazowej w porach1-3. Z tego względu membrany do procesu MD muszą być wykonane z silnie hydrofobowych materiałów. Odpowiednie właściwości wykazują membrany otrzymywane z takich polimerów jak polipropylen (PP), politetrafluoroetylen (PTFE), polietyleno-chlorotrifluoroetylen (ECTFE) i polifluorek winylidenu (PVDF)1-4. Jak dotychczas nie produkuje się membran zaprojektowanych do MD, stąd w badaniach próbuje się zastosować hydrofobowe membrany wytwarzane dla procesu mikrofiltracji (MF)1-5. Membrany MF nie mają jednak wszystkich cech zalecanych dla membran MD5.
W procesie MD przez membranę występuje jednocześnie transport masy (pary) i ciepła. Przewodzenie ciepła powoduje jego straty. Można to ograniczyć, stosując membrany o grubszych ściankach (200-600 mm)1, 5, co także zwiększa ich odporność na zwilżanie4. Jednak wraz ze wzrostem grubości membran wzrastają opory dyfuzji pary, zmniejszające strumień permeatu3-5. W takim przypadku wzrost wydajności mo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?