Kary pieniężne gwarantujące ochronę zieleni
Po wejściu w życie rozwiązań wynikających z Ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (DzU z 2016 r., poz. 2249) istotne jest przyjrzenie się kwestiom kar pieniężnych za usunięcie lub zniszczenie drzew i krzewów.
Kary pieniężne za usunięcie, zniszczenie albo uszkodzenie drzew i krzewów są jednym z podstawowych instrumentów prawnych, mających gwarantować ochronę zieleni znajdującej się poza lasami. Dużą rewolucję w tym zakresie wprowadziła przywołana już i szeroko dyskutowana nowela do ustawy o ochronie przyrody. Teoretycznie w zakresie sankcji administracyjnych nie zawierała ona żadnych zmian. Dlatego tak, jak w dotychczasowym stanie prawnym wynikającym z postanowień art. 88 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2016 r. poz. 2134, z późn. zm.), wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za:
1) usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia,
2) usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości,
3) zniszczenie drzewa lub krzewu,
4) uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa.
Brak zmian jest jednak tylko pozorny. Zgodnie bowiem z postanowieniami art. 4 ustawy zmieniającej: Do postępowań w sprawach, o których mowa w art. 88 i art. 89 ustawy zmienianej w art. 1, wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie niniejs...