Z profesorem Zbigniewem Bisem, kierownikiem Katedry Inżynierii Energii Politechniki Częstochowskiej, rozmawia Urszula Wojciechowska.

Na wielu konferencjach słyszę określenie trudne paliwa. Pan profesor specjalizuje się w tym temacie. A więc czym są te trudne paliwa?
Trudne paliwa, to takie, których proces termicznego przetwarzania wymaga dużej troski związanej z jego zorganizowaniem. W każdym paliwie można wydzielić cztery składniki: wilgoć M, popiół A, lotne części palne VM oraz stałe części palne FC. Taki podział wynika także z technicznej analizy paliwa (z ang. Proximate Analysis). Lotne części palne zawierają w swym składzie całą gamę węglowodorów, łącznie z H2, CO2 i CO – wobec czego można nazwać je paliwem gazowym. Stałe części palne to głównie pierwiastek C, więc można nazwać je węglem. Wilgoć to woda, a popiół to różnego rodzaju stałe substancje mineralne lub zanieczyszczenia (np. piasek, skała płonna, sole metali i niemetali, metale ciężkie itp.). M i A łącznie stanowią balast, który nie bierze udziału w procesie spalania, lecz poddając się chemicznemu i cieplnemu oddziaływaniu procesu, utrudnia dostęp tlenu do powierzchni reakcji. Balast pochłania także ciepło wydzielane w trakcie spalania, a jeśli temperatura procesu jest dostatecznie wysoka, niektóre z substancji balastu mogą topić się i rea...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?