Pod koniec listopada w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie z przedstawicielami branży, mające na celu ocenę obecnej sytuacji w sektorze paliwowym i biopaliwowym oraz wypracowanie stanowiska wobec strategii koncernów paliwowych kupujących biokomponenty poza granicami kraju.

Dyskusja, która się wywiązała, pozwoliła na zredagowanie pewnych uwag i wniosków, które zostały przekazane do MG.
Uczestnicy spotkania przypomnieli, że w obecnych realiach ekonomicznych w zasadzie jedynym mechanizmem gwarantującym stosowanie biokomponentów na skalę przemysłową jest obowiązek dodawania biokomponentów do paliw i biopaliw ciekłych w ramach Narodowego Celu Wskaźnikowego. Podkreślili też, że stabilność celów wyznaczonych w jego ramach stanowi jedną z najważniejszych przesłanek z punktu widzenia rozwoju rynku surowcowego. W warunkach polskich i wielu innych krajów to jedyny skuteczny mechanizm uruchamiający rynek biopaliw.
Analiza struktury udziału biokomponentów pochodzących z rynku krajowego oraz zagranicznego dowodzi, że istotna część biokomponentów dodawanych do paliw i biopaliw w 2008 r. pochodzi z importu oraz zakupów wewnątrzwspólnotowych (szczegółowe wyliczenia są w trakcie przygotowania przez resort rolnictwa).
Przedstawiciele branży twierdzą, iż obowiązujący system wspierania rozwoju rynku biopaliw za pomocą stosowania ulg akcyzowych dla producentów paliw nie przynosi zamierzonych efektów, zaś krajowa pomoc publiczna w dużej mierze trafia do producentów zagranicznych, nie przynosząc oczekiwanych efektów w gospodarce narodowej. Zatem istotą problemu jest to, iż jakkolwiek ustanowione zostały mechanizmy gwarantujące stosowanie biokomponentów, to jednocześnie brakuje ukierunkowanych działań mających na celu stosowanie produktów pochodzenia krajowego.
Okazuje się, ze NCW jest dobrym instrumentem stymulującym zwiększanie udziału biokomponentów w paliwach, lecz nie stanowi wystarczającego czynnika wsparcia dla krajowego łańcucha producenckiego.
Ponadto uczestnicy spotkania postulują, aby planując działania zmierzające do polepszenia obecnej sytuacji, skupić się na uregulowaniach, które przyniosą szybką poprawę oraz nie będą wymagać konieczności uzyskania zgody Komisji Europejskiej w żmudnym procesie notyfikacyjnym.Można tu wykorzystać zapisy mówiące o konieczności realizacji NCW oraz połączenie możliwości jego rozliczenia przez producentów paliw i biopaliw ciekłych w ściślejszym powiązaniu ze źródłem pochodzenia surowca stosowanego do produkcji biokomponentów, podobnie jak jest w Niemczech.             Specjaliści postulują również o uniemożliwienie stosowania ulg akcyzowych oraz rozliczanie NCW dla biokomponentów, które już otrzymały wsparcie rządowe. Dzięki temu, nie czekając na decyzję KE rozpatrującej skargę na nieuczciwą konkurencję ze strony amerykańskich producentów, wyeliminowany zostanie import tego biopaliwa.
 
Tomasz Pańczyszyn, KIB