Katalog przesłanek do unieważnienia postępowania jest zamknięty. Są one ściśle związane z zapisami art. 146 ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.), który z kolei stanowi o sytuacjach, kiedy umowa z mocy prawa jest nieważna.

Przepis art. 93 ust. 1 pkt 7 stanowi, że zamawiający unieważnia postępowanie, jeżeli jest ono obarczone wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Wadą samego postępowania jest nieusuwalna wada, która wywiera tak istotny wpływ na umowę w sprawie zamówienia, że powoduje jej bezwzględną nieważność. Wada uniemożliwiająca zawarcie umowy musi być oceniana jako obiektywna niemożność dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty (sygn. UZP/ZO/0-3005/06).

Postępowanie obarczone wadą
Ustawodawca nie określił w ustawie katalogu sytuacji, kiedy postępowanie zawiera nieusuwalną wadę. To praktyka wskazuje na konkretne przypadki. Jeżeli dokumentacja przetargowa zawiera sprzeczności bądź brak jest kryteriów oceny ofert, wówczas postępowanie jest obarczone wadą.
W oparciu o istniejące przepisy prawa niedopuszczalna jest sytuacja, iż warunki udziału w tym samym postępowaniu były odmiennie definiowane w ogłoszeniach zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP) i na stronie internetowej zamawiającego...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?