Kierunek Bydgoszcz
Jak co roku w maju przedstawiciele branży licznie przybywają do Bydgoszczy, aby uczestniczyć w Targach WOD-KAN. Tym razem miejscem docelowym nie będzie, jak w ostatnich latach, Myślęcinek, ale hala ?Łuczniczka?.
Zmianę lokalizacji imprezy odbywającej się w dniach 26-28 maja, wymusiła, trwająca na terenie Centrum Wystawienniczo-Targowego w bydgoskim Myślęcinku, budowa profesjonalnych hal targowych. W 2016 r. będą już one gotowe na przyjęcie wystawców i odwiedzających, zapewniając im warunki godne największych międzynarodowych wystaw targowych. Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? ? organizator imprezy ? zapewnia, że na tej wyjątkowej, ?przejściowej? edycji targów jak co roku nie zabraknie ciekawych ekspozycji, możliwości bezpośredniego kontaktu z producentami, a także czasu na ważne dla branży dyskusje.
Co nowego
Każdego roku lista wystawców bydgoskich targów zmienia się, ale zawsze znajdują się na niej firmy, które do Bydgoszczy przyjechały po raz kolejny i z nowymi propozycjami. Jedną z nich jest Hydro-Vacuum, które w tym roku pochwali się m.in. nową pompą zatapialną typu FZ do tłoczenia mediów zawierających elementy ścierne i piasek. Pompy te, ze względu na wykonanie z żeliwa chromowego ZbCr32, są odporne na wycieranie elementów mających bezpośredni kontakt z pompowanym medium, tj. wirnika, korpusu olejowego i korpusu tłocznego. Urządzenia znajdują zastosowanie m.in. w piaskownikach oraz osadnikach wstępnych w oczyszczalniach ścieków, a także w pompowniach tłoczących ścieki z dużą ilością zanieczyszczeń stałych, współpracujących z kanalizacją deszczową lub ogólnospławną.
Inny znany wystawca Targów WOD-KAN ? firma Kama Eco Group ? w tym roku chce zwrócić uwagę zwiedzających na inspekcyjny pojazd wodno-lądowy Dutton KAMA SP-1. Jest to w Polsce pionierskie rozwiązanie, przeznaczone do zabudowy i serwisowania układów pomiarowych na przelewach burzowych do rzek. To pierwszy samochód Duttona zbudowany przez Kama Eco Group po wprowadzeniu kilku zmian. Obejmują one m.in. wzmocnienie konstrukcji, zmniejszenie jej masy poprzez zastosowanie lekkich materiałów przekładkowych z tkanin węglowych oraz rozbudowę elektroniki samochodu o pokładowe systemy oparte na systemie Android.
Firma Steinzeug-Keramo promuje natomiast systemy rur kamionkowych, wykonywanych w 100% z surowców naturalnych, będących długowiecznym rozwiązaniem bezpiecznym dla środowiska. Dzięki skutecznej strategii optymalizacji energetycznej i działaniom zmierzającym do redukcji emisji CO2, cały proces produkcyjny mógł zostać zrealizowany w sposób neutralny dla klimatu, poczynając od wydobycia surowców po dostawę gotowych produktów na plac budowy.
Ciekawe, nowatorskie rozwiązania będzie można znaleźć także na stoisku firmy Uniwersal. Chodzi o wywietrzniki WLO i WLO EQ o innowacyjnej konstrukcji. Dzięki zastosowanemu w przypadku WLO laminatowi poliestrowo-szklanemu urządzenia zyskują właściwości kwasoodporne. Natomiast wywietrzniki grawitacyjne WLO EQ wykonane są w całości ze specjalnego kompozytu poliestrowego zbrojonego włóknem szklanym z domieszką substancji pozwalających uzyskać niski poziom rezystancji elektrycznej tworzywa, a tym samym zapewniających właściwą płynność ładunku elektrostatycznego. Dzięki tym właściwościom można je stosować wszędzie tam, gdzie występują pary i związki grożące wybuchem.
Grupa Konsultingowo-Inżynieryjna KOMPLEKS promuje wśród branżowców system rurociągów kompozytowych z tworzyw sztucznych TERMOTECH, wykorzystywany do przesyłania różnorodnych mediów. Jego cechą charakterystyczną jest dobór materiału rury przewodowej oraz rury osłonowej w zależności od rodzaju przesyłanego medium, temperatury, ciśnienia i miejsca prowadzenia instalacji. Producent przekonuje, że system może być z powodzeniem wykorzystywany w instalacjach wodociągowych.
Wśród nowych urządzeń znajdujących się w ofercie firmy Prodeko-Ełk znalazł się system napowietrzania na bazie aeratorów rurowych. Odpowiednia konstrukcja aeratorów, składających się z dwóch rur i szczeliny powietrznej pomiędzy nimi, sprawia, że system zapewnia równomierne rozłożenie powietrza w wodzie. Taka budowa aeratorów przekłada się m.in. na niskie straty ciśnienia powietrza w całym systemie napowietrzania, brak konieczności wykonywania przeglądów okresowych i serwisowych, jednakową średnicę pęcherzyków powietrza na całej długości aeratorów (2-3 mm), a także na odporność aeratorów na hydrouderzenia i inne czynniki mechaniczne.
Firma Energy Partners podczas tegorocznych targów zaprezentuje nowy system uszczelnień przepustów MD produkcji Filoform. To wydajne i proste rozwiązanie służy do uszczelniania wprowadzanych do budynków kabli energetycznych lub rur instalacyjnych. Seria MD obejmuje kilka typów zestawów, których wspólnym elementem jest dwuskładnikowa żywica poliuretanowa, posiadająca silne właściwości rozprężające. Proces rozprężania i twardnienia żywicy trwa ok. 15 minut, a wykonane uszczelnienie pozwala na uzyskanie stopnia ochrony IP68.
Oferta firmy Wavin poszerzyła się o nowoczesne rozwiązanie przeznaczone do zagospodarowania ? retencjonowania oraz bezciśnieniowego rozprowadzania i rozsączania wody opadowej ? System Q-Bic Plus. Wymiary modułu podstawowego ? skrzynki Q-Bic Plus, to 1200x600x600 mm. W zależności od przeznaczenia (rozsączanie lub retencję) stosuje się w najniższej warstwie płyty denne o budowie ażurowej lub pełnej. Konstrukcja posiada budowę otwartą, co sprawia, że ponad 70% zbiornika można czyścić.
Firma Wofil zaprezentuje innowacyjne w skali światowej wielostopniowe kolumny kontaktowe do ozonowania wody. Jest to najnowsze rozwiązanie, które zabezpiecza przed tworzeniem się związków szkodliwych w instalacjach pracujących z dużą zmiennością przepływów. Zastosowanie wielostopniowych kolumn kontaktowych pozwala na wysoko efektywne wykorzystanie ozonu w niemal 95%. Kolumny współpracujące z ozonatorami hybrydowymi są bezpiecznym i niezawodnym rozwiązaniem, w 100% likwidującym zagrożenie tworzenia się związków kancerogennych w instalacjach ozonowych.
Cudze też chwalimy
Wystawcami na bydgoskich targach są zarówno producenci krajowi jak i zagraniczni. W tym roku na stoiskach pojawi się wyjątkowo dużo ciekawych, nowatorskich rozwiązań obcych firm, dopiero wkraczających na polski rynek, oraz polskich producentów dystrybuujących zagraniczne technologie.
Za przykład może posłużyć firma AxFlow, prezentująca nowe rozwiązanie, służące do transportu odwodnionych osadów ? pompę pneumatyczną SK. Jest to unikalne urządzenie napędzane sprężonym powietrzem. Pompa nie posiada żadnych elementów pracujących mechanicznie ? uszczelnień, łożyskowania, połączeń itp. Tym samym w trakcie eksploatacji nie pojawiają się dodatkowe koszty związane z ich naprawą. Pompa została opracowana, wdrożona, wyprodukowana i opatentowana w Norwegii.
Na tegorocznych targach swoją ofertę przedstawi także niemiecka firma Blm ? Storkow, która wkracza na polski rynek z szeroką ofertą usług w dziedzinie geofizycznego profilowania odwiertów, wykonywanego w celu analizy stanu technicznego ujęć wody pitnej. Firma stosuje metody elektrometryczne, radiometryczne oraz badania z zakresu techniki wiertniczej. Dla branży wod-kan przedsiębiorstwo może okazać się partnerem w zakresie diagnostyki starych oraz odbioru technicznego nowych studni głębinowych i piezometrów.
Na stoisku firmy FEmot będzie można w tym roku podziwiać najnowszy produkt światowego producenta silników do pomp głębinowych ? Franklin Electric Europa. Jest to system pomp głębinowych o wysokiej sprawności (ok. 93%), których napęd stanowi synchroniczny silnik z wirnikiem magnetycznym. To nowatorskie rozwiązanie wprowadzone do produkcji po ponad dwuletnich testach w Niemczech w koncernie energetycznym RWE oraz w spółkach wodociągowych. Obecnie w Polsce testowane jest m.in. w poznańskim Aquanecie.
Swoją ofertę przedstawi też niemiecka firma Ingenieurbüro Fischer-Uhrig. Polskim klientom zaprezentuje m.in. nowe rozwiązanie, jakim jest zintegrowany pakiet oprogramowania (w języku polskim) do obliczania i analizy sieci o nazwie Stanet. Znany z symulacji w zakresie wody, gazu i ciepłownictwa, zawiera również moduły dla kanalizacji czy sieci elektroenergetycznej. Jedna z mocnych stron systemu Stanet to jego elastyczność i rozszerzalność, a także przejrzyste i dowolnie definiowalne przez użytkownika narzędzia importu i eksportu, umożliwiające dwukierunkowy przesył danych (np. z GIS-u czy z odczytów).
Wszystko pod kontrolą
W ostatnim czasie firmy wodociągowe coraz chętniej korzystają z kompleksowych rozwiązań informatycznych, pozwalających na sterowanie i kontrolę nad infrastrukturą wod-kan. Wdrażane są także kompleksowe systemy służące do zarządzania przedsiębiorstwem.
Takie nowinki proponuje m.in. firma Unisoft, która rozszerzyła ofertę oprogramowania o Zintegrowany System Informatyczny do Zarządzania Przedsiębiorstwem Wodociągowo-Kanalizacyjnym i jego Infrastrukturą Techniczną. Oprogramowanie stworzono zgodnie z koncepcją globalnego spojrzenia na przedsiębiorstwo, miejski system sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz kompleksowego zarządzania nimi jako alternatywę do stosowania w tym celu pojedynczych, odizolowanych narzędzi.
Na stoisku firmy KartGis będzie można zapoznać się z funkcjonalnością systemu KartMobile, autorskiej aplikacji GIS przeznaczonej na urządzenia mobilne (smartfony, tablety). Została ona opracowana głównie z myślą o pracownikach terenowych, ponieważ posiada szereg narzędzi wspierających pracę zdalną. Z poziomu tabletu dostępne są dane sieci wod-kan, sieci obcych, ewidencji, sytuacji oraz ortofotomapy i map zasadniczych. System działa w dwóch trybach ? offline oraz online. Dzięki temu użytkownicy mają zawsze dostęp do danych, niezależnie od zasięgu sieci GSM.
Firma ABB zaprezentuje nowe Softstarty PSTX. Jest to grupa zaawansowanych technologicznie aparatów, wyposażonych w wiele użytecznych funkcji do pełnej optymalizacji rozruchu silnika asynchronicznego. Są przeznaczone dla silników napędzających rozmaite maszyny w różnych warunkach pracy. Zintegrowane zabezpieczenia, mniejsze wymiary i nowe możliwości komunikacji pozwalają kontrolować napędy w najbardziej złożonych systemach sterowania.
Targowe dyskusje
Nowinki technologiczne zdominują w tym roku nie tylko stoiska, ale będą również tematem jednej z targowych konferencji. Spotkanie organizowane przez redakcję miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? odbędzie się pierwszego dnia targów ? 26 maja 2015 r. o godz. 13:00. O ?Nowych Technologiach w branży wod-kan ? wodzie, ściekach i infrastrukturze liniowej? rozmawiać będą producenci innowacyjnych technologii, a także praktycy z przedsiębiorstw wod-kan, na co dzień użytkujący te rozwiązania. Wśród nich znajdzie się Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich, który opowie o nowoczesnych rozwiązaniach zaimplementowanych w kieleckim przedsiębiorstwie, Daniel Całusiński ze ZWIK Świnoujście, który podzieli się ze słuchaczami sposobami ograniczania strat wody w mieście, a także Marcin Chrzanowski z MPWiK w Grudziądzu, chwalący innowacyjne systemy pompowe działające w miejskim zakładzie wod-kan.
Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest jednym z największych inwestorów w Polsce, co sprawia, że ciągle potrzebuje nowych i doskonalszych produktów, a bydgoskie targi umożliwiają ich oglądanie, sprawdzanie i porównywanie. Miejmy więc nadzieję, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom prezentowanym na stoiskach, a także konferencyjnym rozważaniom sektor wod-kan w kraju nadal będzie rozwijał się tak prężnie jak dotychczas.
Martyna Matuszczak