Postęp w technologii uzdatniania wody powoduje konieczność nowego podejścia do projektowania, realizacji i eksploatacji stacji wodociągowych. W związku ze wzrostem wymagań stawianych wodzie uzdatnionej znaczenia nabierają działania zmierzające do intensyfikacji tradycyjnych metod uzdatniania wody oraz wdrażanie nowych, wysokoefektywnych procesów technologicznych, takich jak wymiana jonowa i techniki membranowe. Współczesne technologie i systemy uzdatniania wody stają się coraz bardziej zróżnicowane i rozbudowane.
W klasycznych systemach stosuje się procesy odżelaziania, odmanganiania, koagulacji, sedymentacji, filtracji, chemicznego utleniania, adsorpcji i dezynfekcji. Obecnie, intensyfikując procesy, wprowadza się nowe, bardziej skuteczne i bezpieczne dla konsumenta reagenty chemiczne oraz materiały filtracyjne zwiększające efektywność filtracji. Poszukuje się również nowych rozwiązań konstrukcyjnych urządzeń o lepszych własnościach hydraulicznych i technologicznych oraz zwartej budowie, takich jak osadniki wielostrumieniowe i różne konstrukcje modułów membranowych.

Nowe rozwiązania
Nowe rozwiązania wiążą się często z koniecznością zmian metody projektowania i sposobu eksploatacji stacji. W technologii uzdatniania wody coraz większą popularność zyskuje filtracja przez złoża dwuwarstwowe z różnych materiałów filtracyjnych. Podstawą doboru złóż są kryteria technologiczne, związane z procesem filtracji, i kryteria hydrauliczne, dotyczące warunk...