W dniach 20-23 listopada 2012 r. odbyły się w Poznaniu Targi POLEKO, podczas których Izba świętowała swoje dziewiąte urodziny. Jak podkreślił T. Uciński, organizacja ta istnieje w swoim obecnym kształcie dzięki Członkom, którzy ją tworzą, za co serdecznie dziękujemy.
20 listopada odbyła się także zorganizowana przez Izbę konferencja pt. „Samorządowy model gospodarki odpadami w świetle nowego systemu prawnego”, podczas której referaty wygłosili Jędrzej Klatka z Kancelarii Klatka i Partnerzy z Katowic, Adam Kamiński – wiceprezes spółki LECH z Białegostoku oraz Daniel Tylak, przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.
Mecenas Klatka przedstawił wady i zalety oraz możliwości i zagrożenia wynikające z tworzenia konsorcjów, kładąc nacisk na ich udział w przetargach. Jak podkreślał, ta forma współpracy może być niezwykle korzystna dla koncesjonariuszy, jednak należy pamiętać o „ciężarze gatunkowym” tego rozwiązania oraz o obowiązujących przepisach, zwłaszcza o konieczności spełnienia wymagań formalnych, dopuszczających konsorcjum do konkursu. Chodzi przede wszystkim o to, że wszystkie związane umową podmioty muszą także osobno mieć prawo do przystępowania do przetargów. Wobec powyższego niemożliwe jest np. konsorcjum spółki prawa handlowego z zakładem budżetowym.
Istotnym wnioskiem płynącym z konferencji było potwierdzenie możliwości powierzenia zadań własnych gminy, w tym związanych z gospodarką odpadami. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą u.c.p.g., powierzenie zadań własnych gminy jest zasadą, chyba że zabraniają tego inne przepisy. Wynika z tego, że podmiot odpowiedzialny za odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych musi zostać wyłoniony w drodze przetargu, natomiast w przypadku zagospodarowania odpadów komunalnych bez ich odbioru nie ma konieczności ogłaszania przetargu. Oczywiście, powierzenie zadań własnych gminy może być realizowane wyłącznie w przypadku spełnienia szeregu wymagań wobec spółki.
Podczas konferencji przedstawione zostały dwa modele organizacji nowego systemu – białostocki, w którym zdecydowano o powierzeniu zadań związanych z gospodarką odpadami spółce gminnej, oraz zastosowany przez Związek Międzygminny „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, oparty na posiadanej instalacji regionalnej oraz selektywnej zbiórce w regionie. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”, który zagospodarowuje odpady zebrane z terytorium zrzeszonych gmin, już w 2011 r. mógł się pochwalić niskim w polskich realiach poziomem składowanych odpadów, a co za tym idzie – wysokim poziomem odzysku. Na tym kapitale budowana będzie dalsza działalność Zakładu i Związku, mająca na celu przede wszystkim ochronę środowiska.
W Białymstoku system oparty został na rozwoju technologicznym i budowie zakładu termicznego przekształcania odpadów. Zgodnie ze wszelkimi ekonomicznymi i ekologicznymi przesłankami, taka forma realizacji znowelizowanej ustawy gwarantuje najkorzystniejsze wykorzystanie środków finansowych gminy oraz pozyskanych z funduszy unijnych oraz NFOŚiGW. Dzięki nowoczesnym technologiom i dużemu naciskowi na ochronę środowiska osiągnięcie wyznaczonych prawem poziomów odzysku nie powinno stanowić żadnego problemu dla tego regionu.
Kolumnę opracowała Magdalena Dziczek