Kilka argumentów za recyklingiem chemicznym
Recykling chemiczny to zbiorcza nazwa dla kilku obiecujących technologii (m.in. pirolizy, zgazowania, solwolizy). Zainteresowanie tymi technologiami wzrosło w ostatnich latach, gdy umocnił się globalny trend w kierunku zrównoważonej i cyrkularnej gospodarki.
Obecnie główną rolę w zawróceniu odpadów tworzyw sztucznych do obiegu odgrywa recykling mechaniczny. Jednakże nie wszystkie odpady daje się odzyskać z wykorzystaniem tej metody. Podstawowymi przeszkodami w pełnym odzyskaniu jest jakość zbieranych odpadów i ich dokładne oddzielenie od innych materiałów (np. papieru), a także rozdzielenie na poszczególne polimery. Mocno zanieczyszczone i zmieszane odpady albo w ogóle nie nadają się do odzysku przez recykling mechaniczny, albo wymagają dodatkowych kosztownych operacji dalszego sortowania i głębszego oczyszczania, w tym mycia, co powoduje, że nie opłaca się ich poddawać dalszym operacjom recyklingu. Najczęstszą opcją zagospodarowania takich odpadów jest dzisiaj odzysk energetyczny, a jeżeli już się prowadzi proces recyklingu do końca – czyli do produkcji granulatu – taki recyklat jest zwykle niskiej jakości.
Ograniczenia recyklingu mechanicznego
Ograniczenia recyklingu mechanicznego mogą zostać pokonane przez takie dojrzałe już technologie jak degradacja do monomeró...