Tytuł artykułu opublikowanego w numerze 2/2022 „Przeglądu Komunalnego”, głoszący, iż „Wszystko jest powierzeniem”, skrywa tezę, zgodnie z którą zlecenia realizacji zamówienia publicznego w trybie konkurencyjnym nie można uznać za powierzenie. 

Taka interpretacja „powierzenia” miałaby stać w kontrze względem celów ustanowienia przesłanki zależności ekonomicznej, warunkującej dopuszczalność udzielenia zamówienia in house.

Rozpoczynając od kwestii praktycznych 

Odstępując, co najmniej na kilka akapitów, od pociągającej każdego prawnika pokusy przywołania szeregu orzeczeń na poparcie zajmowanego stanowiska, warto na sprawę sposobu definiowania pojęcia „powierzenie” spojrzeć przez pryzmat praktyczny. Pomimo że nie ma on kluczowego znaczenia dla poruszanej problematyki, to ukazuje, że nadanie określonego znaczenia analizowanemu pojęciu wywołuje wpływ na sposób funkcjonowania gospodarki komunalnej. Wśród postulatów głoszonych przez podmioty sektora prywatnego i zarzutów formułowanych przez przedsiębiorstwa prywatne w odwołaniach kwestionujących dopuszczalność zastosowania kontraktowej formuły zamówienia in house częstokroć spotkać się można z uznaniem jej za tę, „która z założenia dyskryminuje przedsiębiorców prywatnych z samego li tylko...