Wraz z początkiem października Fundacja Nasza Ziemia i firma Vattenfall Heat Poland zainaugurowały trzecią edycję programu edukacyjnego „Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawy”. W ramach poprzednich edycji dwukrotnie przeprowadzono konkurs grantowy dla szkół „Szkoła z klimatem” i konkurs indywidualny dla nauczycieli „Nauczyciel z klimatem”, szkolenia na temat zmian klimatu dla nauczycieli parlamentarzystów, sadzenie lasu, a także wydano materiały edukacyjne i pomoce naukowe. Wszystkie te działania miały na celu poinformowanie opinii publicznej o zjawisku zmian klimatycznych oraz o możliwościach przeciwdziałania im poprzez proste formy codziennej aktywności, m.in. oszczędność energii.

Trzecią edycję programu zainauguruje dwuipółmiesięczna kampania informacyjna skierowana do wszystkich mieszkańców Warszawy, promująca „10 ekozasad każdego warszawiaka”, które podpowiadają, jak jednocześnie dbać o klimat i o swoje miasto. Kampania prowadzona będzie za pomocą 10 tablic umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej w centrum Warszawy oraz w 18 urzędach dzielnic i w ratuszu przy Wydziałach Obsługi Mieszkańców.
W tegorocznym programie kontynuowane są konkursy: grantowy i indywidualny dla nauczycieli. Pierwszy z wymienionych, pod nazwą „Szkoła z klimatem”, ma charakter otwarty dla wszystkich warszawskich i pruszkowskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz lokalnych organizacji ekologicznych, a granty przyznawane będą projektom dedykowanym przeciwdziałaniu zmianom klimatu i oszczędności energii. Drugi konkurs ma na celu wyróżnienie najbardziej aktywnych nauczycieli oraz wychowawców przedszkolnych z Warszawy i Pruszkowa za ich działalność edukacyjną na rzecz ochrony środowiska, a szczególnie ochrony klimatu. W tym roku do wykorzystania jest pięć grantów po dwa tysiące zł dla placówek edukacyjnych i organizacji oraz 20 grantów po 500 zł dla nauczycieli i edukatorów.
Ponadto Fundacja Nasza Ziemia wyszkoli grupę 20 starszych uczniów, którzy będą pracować z młodszymi dziećmi. Młodzi trenerzy przeprowadzą zajęcia lekcyjne na temat zapobiegania zmianom klimatu i oszczędzania energii z użyciem metody eksperymentu oraz innych form aktywizujących.
Do szkół, w których przeprowadzone zostaną zajęcia „Dzieci dzieciom” oraz do pozostałych placówek, które uczestniczą w III edycji programu, trafią tablice przedstawiające „10 ekozasad każdego warszawiaka”. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły będą mieli możliwość podpisania się na tablicy, zobowiązując się tym samym do przestrzegania zasad oszczędności energii i dbania o klimat w szkole oraz w domu.
Fundacja przeprowadzi także warsztat dla nauczycieli podnoszący ich wiedzę na temat zmian klimatu oraz praktyczne umiejętności nauczania o tym problemie.
 
Marta Kałużyńska,
 Fundacja Nasza Ziemia