Kłopotliwy obowiązek ustanowienia roszczeń
Obowiązek ustanowienia roszczeń
W poprzednim numerze ?Przeglądu Komunalnego? omówione zostały założenia nowych regulacji wprowadzonych do Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2018 r. poz. 992, ze zm.) od początku września ub.r., a dotyczących obowiązku ustanowienia roszczeń. Poniżej ciąg dalszy analizy.
Obowiązek ustanowienia roszczeń służy pokryciu kosztów wykonania zastępczego decyzji nakazującej posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. Jak wskazano, instytucja ta jest powiązana z zezwoleniem na gospodarowanie odpadami, sama regulacja jest stosunkowo szczegółowa, ale i tak budzi różne wątpliwości, wskazane wcześniej.
Wskazane kryteria
Niektóre z nich wynikają wprost z założenia przyjętego w art. 48a ust. 1 ustawy o odpadach, zgodnie z którym wskazane w przepisie okoliczności powinny być traktowane jako wytyczne do ustalania wysokości zabezpieczenia ? według brzmienia przepisu jest to obowiązek ?ustanowienia zabezpieczenia roszczeń w wysokości umożliwiającej pokrycie kosztów?. Tymczasem, analizując kolejne przepisy zawarte w art. 48a, niewątpliwie trzeba przyjąć, że chodzi tu raczej o cele, na które środki pochodzące z zabezpieczenia miałyby być wykorzystane. Wynika to w dość oczywisty sposób z treści przepisu ust. 3, w którym przyjęta została konstrukcja poniekąd ?ryczałtowego? rzeczywistego ustalania wysok...