Kłopotliwy spadek
Nowe władze Ministerstwa Klimatu i Środowiska przejęły cały bagaż problemów i zaproponowanych rozwiązań po poprzednikach. Niestety, jakość pozostawionych ustaw, np. ustawy kaucyjnej, czy takich propozycji jak projekt ROP-u pozostawia wiele do życzenia.
Dziwi zatem upór Ministerstwa, zmierzający do szybkiego wdrożenia kaucji, która jest w interesie bardzo wąskiej grupy przedsiębiorców, a będzie miała pomijalny, może nawet negatywny wpływ na środowisko.
Krzywda dla samorządów
Dodatkowo ustawa ta została stworzona w sposób krzywdzący samorządy i mieszkańców, wbrew kluczowej zasadzie GOZ-u „zanieczyszczający płaci”. Bez odpowiedniego systemu rekompensat dla gmin w ramach ROP-u spowoduje wzrost kosztów, a w efekcie zniechęci mieszkańców do dalszych działań prośrodowiskowych, stając się tylko niechcianym przymusem ekonomicznym.
Dziwi też upór w promowaniu recyklingu tworzyw sztucznych w kontekście raportu z lutego 2024 r. „The Fraud of Plastic Recycling”1, opublikowanego przez Center For Climate Integrity. Z raportu wynika, że co najmniej od 1989 roku przemysł chemiczny znał ograniczenia recyklingu plastików, o czym świadczą chociażby słowa: „Recykling nie może trwać w nieskończoność i nie rozwi...