14 czerwca bieżącego roku lista zielonych urządzeń i materiałów (dalej: lista ZUM), będąca kluczowym elementem programu „Czyste Powietrze”, została drastycznie skrócona. Przekłada się to na ogromne perturbacje na rynku pomp ciepła.

Zmiana ta wynikała z konieczności ponownego złożenia wniosków przez producentów urządzeń, które posiadają europejski certyfikat, w tym HP Keymark – powszechnie uznawany w Europie znak jakości. Czy rząd zdoła wypracować kompromis, który uratuje polski rynek pomp ciepła przed załamaniem?

Znak jakości

Nowe regulacje, wymagające specjalistycznych badań dla pomp ciepła, mogą ograniczyć konkurencyjność rynku i wpłynąć negatywnie na dostępność innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Branża apeluje do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o pilną interwencję, by nie zniechęcać inwestorów do lokowania kapitału w Polsce oraz by przywrócić równe szanse dla wszystkich producentów.

W Europie funkcjonuje kilka sposobów potwierdzania jakości i efektywności pomp ciepła. Jednym z nich, obok EHPA Q i Eurovent, jest certyfikat Heat Pump (HP) Keymark. Keymark to dobrowolny znak jakości, który potwierdza zgodność badanego produktu z europejskimi normami. Został wprowadzony w interesie konsumentów, na podstawie rekomendacji Rady Europejskiej. HP Keymark został opracowany przez E...