Już nie wystarczy wykonanie nowych nasadzeń, postawienie kolejnego pomnika, lśniących czystością ławek i koszy na śmieci, aby uczynić zieleń miejską bardziej przyjazną mieszkańcom.
 
 Przekonało się o tym wielu samorządów i, choć często głośno się o tym nie mówi, powszechnie borykamy się z problemami zniszczeń dokonywanych przez samych mieszkańców lub kradzieżą nowo posadzonych roślin, a w mediach ukazują się informacje o tym, że kolejne inwestycje miejskie nie zyskują społecznej aprobaty.
Kluczem do sukcesu jest czynny udział mieszkańców (późniejszych użytkowników terenu) w procesie projektowania, czyli konsultacje publiczne i warsztaty projektowe z lokalnymi społecznościami. W ten sposób mieszkańcy nie tylko mogą wcześniej wyrazić swoje zdanie na temat zmian proponowanych przez lokalny samorząd (lub prywatnego inwestora) na danym terenie, stając się współkreatorami tych przestrzeni i zdobywając wiedzę na temat procesu projektowego. To wszystko pozwoli uniknąć koordynatorom projektu późniejszego wielokrotnego odpowiadania na pytania: dlaczego tak, a nie inaczej wygląda zrealizowana inwestycja. Jednak nie chodzi tu o okazjonalne spotkania z radami dzielnic czy przedstawicielami wspólnoty mieszkaniowej, mające na celu potwierdzenie, że lokalna społeczność zgadza się na konkretne zmiany.
 

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?